KOSMETYKI Życie z alergią

Mezolift – zastrzyk młodości i nawilżenia

Mezolift – zastrzyk młodości i nawilżenia

W celu profilaktyki starzenia się skóry medycyna estetyczna poleca mezolift. Czy to dobre rozwiązanie przy skórze alergicznej?

Mezolift jest zabiegiem z grupy mezoterapii, stosowanym na okolice twarzy, szyi i dekoltu, rzadziej na skórę dłoni, łokci i kolan. Sprawdza się zwłaszcza przy skórze zwiotczałej, starzejącej się, a także u osób mających problemy z nadmiernym przesuszaniem naskórka.

Skóra traci swoją jędrność, elastyczność i odpowiednie nawilżenie już od 25 roku życia, kiedy powoli przestaje produkować wystarczającą ilości kolagenu, elastyny, kreatyny i kwasu hialuronowego. Po trzydziestce dochodzi do tego zanik gruczołów łojowych. Przyspiesza to proces jej wysychania, a co za tym idzie – pogorszenia fizycznego stanu i powstawania zmarszczek. Jeśli na dodatek skóra jest sucha, wrażliwa lub atopowa jej starzenie może zostać przyspieszone nawet dwu- lub trzykrotnie!

Eliksir młodości
Aby odbudować naturalną strukturę skóry wcale nie potrzeba nadzwyczajnych formuł ani składników. Wystarczy dać jej to, czego jej najbardziej brakuje – naturalnych składników, które przestała produkować. Mezolift to nic innego jak połączenie kwasu hialuronowego, witamin, oligoelementów i kwasu polimlekowego. Taka mieszanka podana w płytką warstwę skóry, pobudza ją do intensywnej pracy, a przede wszystkim do aktywnego nawilżenia.

Efekty?
Mezolift – zastrzyk młodości i nawilżeniaNie trzeba na nie długo czekać, ponieważ są widoczne już na drugi dzień po zabiegu. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w głębszych warstwach naskórka, dzięki czemu skóra staje się natychmiast nawilżona. Kwas polimlekowy i witaminy A, C i E pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Poprawia się ogólna kondycja skóry, jej zagęszczenie i koloryt. Następuje opóźnienie procesów starzenia – dzięki uzupełnieniu składników, których skórze brakowało.

Metoda działania
Foldery reklamowe salonów kosmetycznych głoszą, że mezolift to zabieg, który można zrobić w przerwie na lunch – szybki, bezbolesny, bezproblemowy. Nie jest to jednak aż takie proste.

Do każdego zabiegu trzeba się przygotować. Przez trzy dni przed planowanym mezoliftem nie należy przyjmować niektórych leków, m.in. przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych, aspiryny i jej pochodnych, dużej ilości witaminy C. Twarz powinna być czysta, bez makijażu. Lekarz nałoży na miejsca objęte zabiegiem krem znieczulający. Po około 20 minutach zacznie ostrzykiwanie twarzy (lub wybranych partii ciała) mieszanką kwasu hialuronowego. Cieniutką igiełkę wbija się na głębokość 1-2 mm tzw. techniką płytkich nakłuć powierzchniowych. Zabieg można wykonywać tradycyjnie za pomocą strzykawki lub specjalnego, precyzyjnego urządzenia, wykorzystującego metodę „injection system” (o wiele mniej bolesnego niż wbijanie igieł). Następnie wykonuje się masaż ostrzykiwanych miejsc, aby mieszanka dobrze się wchłonęła.
Na koniec lekarz nakłada krem z witaminą K, ograniczający powstawanie zasinień w miejscu nakłuć. Po zabiegu twarz może być zaczerwieniona, obolała, czasem występują grudki podskórne zanim kwas hialuronowy dobrze się wchłonie. Wrażliwa skóra może być narażona na drobne zasinienia, które rozejdą się po około dwóch dniach. Jak widać robienie zabiegu „w przerwie na lunch” wcale nie jest dobrym pomysłem.

Cuda nie istnieją
Dlatego mezolift ma też swoje ciemne strony. Przy takich zabiegach używa się przeważnie kwasu hialuronowego niestabilizowanego, co oznacza, że po iniekcji wiąże on wodę jedynie przez kilka-kilkanaście dni. Znacznie lepszy jakościowo jest kwas hialuronowy stabilizowany, którego trwałość wynosi nawet kilka miesięcy (używa się go np. w mezoterapii). Nie dziwi w tym wypadku fakt, że dla trwałego efektu głębokiego nawilżenia mezolift trzeba dość często powtarzać – dawka uderzeniowa to 4 zabiegi co dwa tygodnie, a następnie 1 zabieg co trzy miesiące. Przy dość wygórowanych cenach staje się to poważną inwestycją we własną skórę.

Przeciwwskazania
Mezolift – zastrzyk młodości i nawilżeniaPrzede wszystkim nie jest to dobra metoda dla osób, które źle znoszą iniekcje. Nakłucia mogą doprowadzić do powstania wykwitów na skórze. Problemem są także zmiany zapalne lub infekcje w miejscu wykonania zabiegu. Trzeba uważać na składniki podawanego serum, zwłaszcza na kwas hialuronowy, który jest bazą całej terapii.
Przeciwwskazaniem mogą być choroby układu immunologicznego, choroby wywołane przez paciorkowce, skłonności do nadmiernego powiększania się blizn, immunoterapia, epilepsja, choroby nowotworowe. Mezoliftu nie można wykonywać w czasie ciąży i karmienia piersią. Osoby z problemami skórnymi powinny zasięgnąć opinii lekarza przed podjęciem decyzji o zabiegu.
(M. Borowik)