ABC alergii LECZENIE ALERGII

Jak skutecznie oczyszczać zatoki?

Jak skutecznie oczyszczać zatoki?

Przy niedrożnym nosie i zatokach tlen nie może usunąć wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii, gdyż organizm otrzymuje wówczas zaledwie 1/4 potrzebnego tlenu i organizm jest znacznie gorzej oczyszczany z gazowych toksyn, które odkładają się w stawach czy jelicie grubym.

Pomóż sercu – popraw oddech

Tylko sprawne oddychanie daje szansę na wyleczenie schorzeń – dlatego powinniśmy zacząć od *ćwiczeń oddychania przeponą*, ułatwiających właściwe oddychanie. Jeśli do tego jesteśmy aktywni ruchowo i mamy drożny nos i zdrowe zatoki to wszystkie płaty płucne napełniają się powietrzem i serce pracuje lżej, otrzymując więcej miejsca w klatce piersiowej, co zmniejsza problemy wieńcowe i nadciśnienie.

Alergiczny katar prowadzi do zapalenia zatok. Zniszczeniu ulega śluzówka nosa filtrująca wdychane bakterie i wirusy, pyłki, kurz, które inaczej trafiałyby do płuc.

Jak skutecznie oczyszczać zatoki?Wirusy przenikają zatem do komórek nabłonka, a my jesteśmy zmuszeni oddychać przez usta, przez co prosto do oskrzeli trafiają pyłki, wirusy i bakterie.

Zatoki a jelita

Zapalenie zatok powoduje, że przy nawet małym wietrze odczuwamy silne bóle głowy, które w połączeniu z infekcją wymuszają na nas leczenie antybiotykami – a te niszczą także potrzebne organizmowi drobnoustroje, szczególnie te ulokowane w jelitach.

Osoby z grzybicą jelit odczuwają często bóle zatok i głowy i mają skłonność do częstych infekcji ropnych. Lecząc się konwencjonalnie pamiętajmy o osłonie wątroby i przyjmowaniu kompleksu witamin z grupy B.

Zatoki a wzrok, słuch i tarczyca

Stan zapalny zatok w czole – w zatoce klinowej wpływa na znajdujące się tam nerwy wzrokowe i doprowadza do schorzeń wzroku. Ma też wpływ na przysadkę mózgową, zawiadującą tarczycą, która – gdy jest niedotleniona – wpływa na powstawanie nadczynności i niedoczynności tarczycy, wole, schorzenia jajników i macicy i zaburzenia produkcji hormonów płciowych.

Zaczynają się też problemy ze słuchem – zatkanie uszu, a nawet zapalenie ucha środkowego. Niedotleniony organizm ma problemy z sercem i przemianą materii, jesteśmy zmęczeni i zdekoncentrowani.

Oczyszczanie zatok

Polecane są różne metody, ale nie będą skuteczne, gdy przerwiemy ich stosowanie po kilku dniach.

Wyleczenie zatok i oskrzeli uzyskamy systematycznymi zabiegami od 5 do 28 miesięcy najpopularniejsze to –

  • masaż shitasu – oczyszcza zatokę klinową, czołową oraz szczękową; po wysmarowaniu oczyszczonego nosa propolisem (odkażającym i bakteriobójczym) stosujemy masaż japoński masując obszar między brwiami, pod brwiami, przy kościach nosa i obok skrzydełek nosa, oczyszczając zatoki szczękowe, wydmuchując jednocześnie mocno powietrze. Stosować po 5-10 min. do 4 razy dziennie przez 10 dni.
  • okład z rozgrzanej soli gruboziarnistej wysoko zmineralizowanej np. bocheńskiej – rozgrzaną na suchej patelni garść soli przykładamy na czoło i nasadę nosa (np. w męskiej chusteczce czy cienkiej bawełnianej ściereczce) i trzymamy aż do całkowitego ostygnięcia; zabieg dobrze udrażnia nos i zatoki, warto go stosować 2 razy dziennie przez 3-7 dni przed spaniem
  • Jak skutecznie oczyszczać zatoki?ćwiczenia oddechowe dotleniające płuca – stosować po każdym masażu zatok
  • ssanie przez 20 min. oleju słonecznikowego – jak przy płukaniu zębów, do którego można dodać (dla zmiany smaku) wyciąg z rumianku, po czym wypluwamy pozostałość i dokładnie wypłukujemy jej resztki z ust; metoda zaczerpnięta z indyjskiej ajurwedy skutecznie oczyszcza organizm z toksyn – w tkankach kostnych, stawach i oskrzelach, leczy chore zatoki, zapalenie oskrzeli, reumatyzm, zapalenie stawów i paradontozę
  • picie naparu z lipy i czarnego bzu – łagodzi stan zapalny, likwiduje katar i zmniejsza przekrwienie śluzówki nosa i zatok (warto dodać miód i cytrynę)
  • picie chlorofilu 3 razy dziennie po posiłkach i zakraplanie go na noc do nosa.

Źródło – „Kuracje oczyszczające”:http://www.mojealergie.pl/wydawnictwa/przepisy_1/kuracje_oczyszczajace.html dr J. Górnickiej/ Wyd. AWM