Proste metody - jak pomóc swoim zatokom

Opary z ostrych środków czyszczących, farb, lakieru do włosów czy perfum – a przede wszystkim palenie papierosów – często są przyczyną podrażnienia zatok. Zainteresuj się ekologicznymi naturalnymi i produktami czyszczącmi, które są dostępne w wersji bezzapachowej i rzadziej zawierają drażniące środki chemiczne, wywołujące problemy z zatokami.

Oddychaj wilgotnym powietrzem

Umieść nawilżacz w sypialni lub innym pomieszczeniu, w którym spędzasz dużo czasu. Suche powietrze może podrażniać, a utrzymanie wilgotnego powietrza może zmniejszyć złogi w zatokach (odpowiedzialne za uczucie zatkanych zatok). Wdychanie pary 2-4 razy dziennie także może okazać się pomocne. Usiądź w łazience przy zamkniętych drzwiach w kabinie prysznicowej – upewnij się, że woda jest gorąca.

Pij więcej wody

Przy problemach z zatokami duża ilość przyjmowanych lekkich płynów (optymalnie – niesłodzona woda) jest koniecznością. Spożywanie większej ilości wody lub soku pomoże cienkim błonom śluzowym i wymusi udrożnienie zatok.

Gorąca herbata także może pomóc – o ile jest bezkofeinowa. Napoje zawierające kofeinę lub alkohol mogą wywołać odwodnienie, zaś alkohol może znacznie pogorszyć obrzęk zatok. Pij więc minimum 8 szklanek wody dziennie, a napoje z kofeiną nie częściej niż 3 razy w tygodniu, najlepiej rzadziej niż co 2-3 dni.

Próbuj nawilżać nos

Proste metody - jak pomóc swoim zatokomNawadnianie nosa – zwane także płukaniem nosa – może pomóc w utrzymaniu zatok czystych i drożnych. Polega ono na użyciu łagodnego roztworu soli, by wypłukać zagęszczony śluz i alergeny, które są przyczyną problemów z zatokami. Nad umywalką wlej płyn do jednego nozdrza – niech będzie odczuwalny w drugim nozdrzu. Trzymaj usta otwarte i nie oddychaj w tym czasie przez nos.