Mezolift – zastrzyk młodości i nawilżenia

Do każdego zabiegu trzeba się przygotować. Przez trzy dni przed planowanym mezoliftem nie należy przyjmować niektórych leków, m.in. przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych, aspiryny i jej pochodnych, dużej ilości witaminy C. Twarz powinna być czysta, bez makijażu. Lekarz nałoży na miejsca objęte zabiegiem krem znieczulający. Po około 20 minutach zacznie ostrzykiwanie twarzy (lub wybranych partii ciała) mieszanką kwasu hialuronowego. Cieniutką igiełkę wbija się na głębokość 1-2 mm tzw. techniką płytkich nakłuć powierzchniowych. Zabieg można wykonywać tradycyjnie za pomocą strzykawki lub specjalnego, precyzyjnego urządzenia, wykorzystującego metodę „injection system” (o wiele mniej bolesnego niż wbijanie igieł). Następnie wykonuje się masaż ostrzykiwanych miejsc, aby mieszanka dobrze się wchłonęła.
Na koniec lekarz nakłada krem z witaminą K, ograniczający powstawanie zasinień w miejscu nakłuć. Po zabiegu twarz może być zaczerwieniona, obolała, czasem występują grudki podskórne zanim kwas hialuronowy dobrze się wchłonie. Wrażliwa skóra może być narażona na drobne zasinienia, które rozejdą się po około dwóch dniach. Jak widać robienie zabiegu „w przerwie na lunch” wcale nie jest dobrym pomysłem.

Cuda nie istnieją
Dlatego mezolift ma też swoje ciemne strony. Przy takich zabiegach używa się przeważnie kwasu hialuronowego niestabilizowanego, co oznacza, że po iniekcji wiąże on wodę jedynie przez kilka-kilkanaście dni. Znacznie lepszy jakościowo jest kwas hialuronowy stabilizowany, którego trwałość wynosi nawet kilka miesięcy (używa się go np. w mezoterapii). Nie dziwi w tym wypadku fakt, że dla trwałego efektu głębokiego nawilżenia mezolift trzeba dość często powtarzać – dawka uderzeniowa to 4 zabiegi co dwa tygodnie, a następnie 1 zabieg co trzy miesiące. Przy dość wygórowanych cenach staje się to poważną inwestycją we własną skórę.

Przeciwwskazania
Mezolift – zastrzyk młodości i nawilżeniaPrzede wszystkim nie jest to dobra metoda dla osób, które źle znoszą iniekcje. Nakłucia mogą doprowadzić do powstania wykwitów na skórze. Problemem są także zmiany zapalne lub infekcje w miejscu wykonania zabiegu. Trzeba uważać na składniki podawanego serum, zwłaszcza na kwas hialuronowy, który jest bazą całej terapii.
Przeciwwskazaniem mogą być choroby układu immunologicznego, choroby wywołane przez paciorkowce, skłonności do nadmiernego powiększania się blizn, immunoterapia, epilepsja, choroby nowotworowe. Mezoliftu nie można wykonywać w czasie ciąży i karmienia piersią. Osoby z problemami skórnymi powinny zasięgnąć opinii lekarza przed podjęciem decyzji o zabiegu.
(M. Borowik)