KOSMETYKI Życie z alergią

Męska toaleta – alergizujące zabiegi higieniczne

Alergia u mężczyzn

Wśród składników szamponów, które mogą uczulać, prym wiodą środki zapachowe, a także barwniki, konserwanty i dodatki myjące. Jeśli jesteś alergikiem o zdrowej skórze na głowie po prostu stosuj przebadany szampon hipoalergiczny.

Męska toaleta

Jednak, gdy twoja skóra głowy ma zmiany powstałe w wyniku choroby musisz sięgnąć po któryś ze specjalnych szamponów leczniczych. Najlepiej dobrany przy udziale lekarza lub farmaceuty.

Ręce, szczególnie dłonie, dla mężczyzn są prawie tak ważnym punktem jak twarz, to często na nie zwraca się uwagę przy pierwszym spotkaniu. Wielu pracujących fizycznie (i nie tylko) mężczyzn odczuwa dyskomfort nie tylko z powodu wysuszenia lub pękającej skóry dłoni, ale także zmian skórnych. Dla nich ratunkiem są kremy, które nie zawierają konserwantów takich jak formaldehydy, formalina czy kwas sorbowy i parabeny.

Wszystkie wymienione składniki znajdując się w innych kosmetykach również mogą uczulać. Wyjątkiem jest lanolina i euceryna (pochodne wełny owczej), które w zasadzie znaleźć można tylko w kremach.

Uwaga na parabeny i CAPB

Parabeny to często używane w produkcji kosmetyków dla mężczyzn środki hamujące rozwój grzybów i pleśni o działaniu bakteriobójczym. Jednak stosuje się je ostatnio w zbyt dużym stężeniu, a to powodować może wiele nieprzyjemności.

Zaliczyć do nich trzeba alergiczne zapalenie skóry, jej przesuszenie, świąd, a także pojawiające się zaczerwienienie i pokrzywkę. Parabeny mogę też wchodzić w reakcje estrogenne w organizmach mężczyzn i tym samym działać w sposób feminizujący. Skrajnym przypadkiem jest przerost gruczołu sutkowego, kiedy piersi męskie przypominają kobiece, tzw. ginekomastia.

CAPB jest detergentem anionowym, który dopóki nie jest połączony z innymi składnikami jest bezpieczny. Zmieszany w kosmetykach, które stosujesz przez dłuższy okres może wywołać reakcje alergiczną, wypryski, nasilanie się łupieżu oraz przesuszenie skóry.

Pamiętaj, że nawet kosmetyki, które przeszły badania dermatologiczne mogą wywołać alergię, jednak przy stosowaniu hypoalergicznych środków taka szansa wymiernie się zmniejsza.
(BZ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *