Zwierzę dla alergika

Poniżej przedstawione są rasy psów i kotów, które nie są całkiem hypoalergiczne, ale znacznie rzadziej dochodzi do reakcji alergicznych u obcujących z nimi osób.

Rasy mało alergizujące

Gdy marzy się nam albo naszemu dziecku pies lub kot, ale cierpicie na alergię – przemyśl najpierw dokładnie, na jaką rasę możecie się zdecydować.

Za wskazówkę niech posłuży uwaga, że najlepiej, by nowy mieszkaniec domu nie gubił sierści i posiadał mało podszerstka (krótkiej warstwy futra) lub nawet wcale.

Do takich ras wśród psów zaliczamy

1. Pudle – są bardzo łatwe w utrzymaniu, trzeba je tylko czesać dwa razy w tygodniu. Wbrew potocznej ocenie najinteligentniejsza rasa psów. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy za rodowodowe zwierzę

2. Grzywacze Chińskie Bezwłose – jak wskazuje nazwa nie posiadają sierści, a to dla alergików na pewno pozytywna cecha, podobnie jak rozmiary – pieski ważą jedynie 3-5 kilogramów. Jednak w związku z brakiem owłosienia należy chronić je przed słońcem. Psa możesz kupić już za 200 złotych.

3. Basenji – rasa spełniająca podane wcześniej kryteria, ponieważ niemal pozbawiona podszerstka i problemu gubienia sierści. O rasowe zwierzę zimą trzeba dbać tak, by nie zmarzło, a także czesać raz w tygodniu – przez cały rok. Psy są nieduże, waga to około 10 kg, niemniej bardzo aktywne w domu, spacerować będziesz musiał więc trochę więcej niż z innymi rasami. Na zakup trzeba przeznaczyć co najmniej 1500 zł.

4. Yorkshire Teriery – popularne w Polsce, niewielkich rozmiarów, wymagają pielęgnacji sierści – częstego strzyżenia lub czesania ze względu na swoją długą sierść. Cena szczeniaka to już kilkaset złotych.

5. Biszony Kędzierzawe – rasa mało znana w Polsce, wymagająca więcej uwagi i zaangażowania, jednak niewielkie rozmiary (5-6 kg) i względna hypoalergiczność przemawiają na plus. Włosy tracą rzadko, za to potrzebują codziennego szczotkowania i od czasu do czasu strzyżenia w salonie dla zwierząt. Nauka domowych zwyczajów bywa trudna i czasochłonna, także z uwagi na dużą aktywność ruchową zwierzęcia. W Polsce szczenięta dostępne za 2500 zł.