Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Zwierzę dla alergika

Zwierzę dla alergika

Poniżej przedstawione są rasy psów i kotów, które nie są całkiem hypoalergiczne, ale znacznie rzadziej dochodzi do reakcji alergicznych u obcujących z nimi osób.

Rasy mało alergizujące

Gdy marzy się nam albo naszemu dziecku pies lub kot, ale cierpicie na alergię – przemyśl najpierw dokładnie, na jaką rasę możecie się zdecydować.

Za wskazówkę niech posłuży uwaga, że najlepiej, by nowy mieszkaniec domu nie gubił sierści i posiadał mało podszerstka (krótkiej warstwy futra) lub nawet wcale.

Do takich ras wśród psów zaliczamy

1. Pudle – są bardzo łatwe w utrzymaniu, trzeba je tylko czesać dwa razy w tygodniu. Wbrew potocznej ocenie najinteligentniejsza rasa psów. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy za rodowodowe zwierzę

2. Grzywacze Chińskie Bezwłose – jak wskazuje nazwa nie posiadają sierści, a to dla alergików na pewno pozytywna cecha, podobnie jak rozmiary – pieski ważą jedynie 3-5 kilogramów. Jednak w związku z brakiem owłosienia należy chronić je przed słońcem. Psa możesz kupić już za 200 złotych.

3. Basenji – rasa spełniająca podane wcześniej kryteria, ponieważ niemal pozbawiona podszerstka i problemu gubienia sierści. O rasowe zwierzę zimą trzeba dbać tak, by nie zmarzło, a także czesać raz w tygodniu – przez cały rok. Psy są nieduże, waga to około 10 kg, niemniej bardzo aktywne w domu, spacerować będziesz musiał więc trochę więcej niż z innymi rasami. Na zakup trzeba przeznaczyć co najmniej 1500 zł.

4. Yorkshire Teriery – popularne w Polsce, niewielkich rozmiarów, wymagają pielęgnacji sierści – częstego strzyżenia lub czesania ze względu na swoją długą sierść. Cena szczeniaka to już kilkaset złotych.

5. Biszony Kędzierzawe – rasa mało znana w Polsce, wymagająca więcej uwagi i zaangażowania, jednak niewielkie rozmiary (5-6 kg) i względna hypoalergiczność przemawiają na plus. Włosy tracą rzadko, za to potrzebują codziennego szczotkowania i od czasu do czasu strzyżenia w salonie dla zwierząt. Nauka domowych zwyczajów bywa trudna i czasochłonna, także z uwagi na dużą aktywność ruchową zwierzęcia. W Polsce szczenięta dostępne za 2500 zł.

Koty dla alergika

Jeśli chodzi o koty, to poleca się zwłaszcza trzy rasy dla alergików:

1. Devon Rex – koty o krótkiej, kręconej sierści, szczupłe i z wyglądu bardzo nietypowe. Jak na zwierzęta, które zawsze chodzą własnymi ścieżkami bardzo towarzyskie, a także łatwe w utrzymaniu, w związku z tym polecane dla osób z dziećmi. Ich cena to ponad 1000 zł.

2. Sfinks Doński i Kanadyjski – bezwłose koty, mające dużą rzeszę swoich zwolenników. Ze względu na brak owłosienia (tylko meszek pokrywa ich skórę) dobry wybór dla alergika. Skore do zabawy i łagodne, ale miewają swoje humory – jak to koty. Te rasy do nabycia od 1500 zł.

3. Kot Syberyjski – zwierzęta o półdługiej miękkiej w dotyku pokrywie włosowej, która wymaga pielęgnacji dwa razy w tygodniu. Samice ważą 4-5 kilogramów, za to samce nawet dwa razy tyle. Mają opinię domatorów związanych ze swoimi właścicielami. Ich duża cierpliwość daje możliwość zabaw z dziećmi. Aby móc cieszyć nim oko w domu musisz zapłacić prawie 1000 zł.

Ciekawostki

Australijski Labradoodle

Jako ciekawostkę należy potraktować doniesienia od amerykańskiej firmy Allerca, która chwali się stworzeniem nowej, całkiem hipoalergicznej rasy kota. Twierdzi, że badania na ochotnikach wypadły lepiej niż dobrze. Zawrotna cena – 7 tys. USD podobno nie odstraszyła licznego grona gotowych tyle zapłacić za zwierzę, którzy ustawiają się w kolejce.

Podobnie twórca nowej rasy psa zwanej Australijski Labradoodle przekonuje o 99% hypoalergiczności swoich zwierząt. Powstała ona w wyniku skrzyżowania labradora z pudlem w odpowiedni sposób w trzech kolejnych pokoleniach. Mają one nie tracić sierści ani nie uczulać w żaden sposób. Często podkreśla się, że tak jak w przypadku rasy Labradoodle istnieje ten 1% szansy, że zwierzę wywoła małe oznaki uczulenia. Czasem jednak warto spróbować spędzić trochę czasu z wybranym zwierzakiem i przekonać się o tym na własnej skórze. Może zyskasz nieuczulającego przyjaciela?