menopauza niczym stygmat
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Menopauza to termin, który wydaje się bardzo stygmatyzujący. Zewsząd słyszymy, że należy ją zwalczać. Przekwitanie traktuje się tak, jakby ten naturalny okres w życiu kobiety był jej wrogiem, którego należy unicestwić. Menopauza niczym stygmat sprawia, że stajemy się niewidoczne dla społeczeństwa. Jak zmienić sposób jej postrzegania?

Spis treści:

  1. Menopauza niczym stygmat. Jak zmienić sposób jej postrzegania?
  2. Dlaczego kobiety w wieku okołomenopauzalnym stają się przeźroczyste?
  3. Dojrzały seks też może być udany!
  4. Dieta łagodząca objawy menopauzy
  5. Poznaj zalety menopauzy!
  6. Proces starzenia się skóry – jak go spowolnić?

Menopauza niczym stygmat. Jak zmienić sposób jej postrzegania?

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że menopauza stanowi naturalny etap w życiu kobiety tak jak dzieciństwo czy pierwsza miesiączka. Czasem jednak pojawiają się dokuczliwe objawy menopauzy, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić.  Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne rozwiązania, dzięki którym zniwelujemy uderzenia gorąca czy zlewne poty. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie kobiety skarżą się na uciążliwe objawy przekwitania, a te, u których one występują, wskazują na różny stopień ich nasilenia.

Dlaczego kobiety w wieku okołomenopauzalnym stają się przeźroczyste?

Menopauza niczym stygmat sprawia, że kobieta w oczach patriarchalnej części społeczeństwa staje się niepełnowartościowa.  Nie może już bowiem urodzić dziecka. Często przekwitanie traktuje się jako koniec życia erotycznego kobiety. Uważa się, że w tym wieku nie wypada już uprawiać seksu, bo i po co? Dzieci z tego nie będzie. Przy tym zapomina się o tym, że seks nie służy wyłącznie prokreacji, ale też budowaniu bliskości w związku czy rozkoszy.  Menopauza wcale nie musi oznaczać końca życia erotycznego. Kobieta, u której miesiączkowanie ustało, może uprawiać seks i czerpać z niego pełnymi garściami. Teraz nie grozi jej już bowiem nieplanowana ciąża. Owszem, seks z partnerem, do którego nie mamy zaufania i z którym nie jesteśmy w stałym, monogamicznym związku, zawsze musi być zabezpieczony prezerwatywą. Jednak wynika to z wyżej wspomnianych względów, nie ryzyka ciąży.  Kobiety w wieku okołomenopauzalnym dobrze znają swoje potrzeby seksualne i ciało. Doskonale orientują się również w intencjach mężczyzn.

Dojrzały seks też może być udany!

Kiedy dojrzały seks jest udany? Wówczas, gdy kobieta w pełni akceptuje swoje ciało. To z wiekiem ulega wielu przemianom. Nie oznacza to jednak, że traci swoją atrakcyjność, a kobieta przestaje być dla mężczyzn obiektem pożądania. Trzeba jednak pogodzić się z pewnymi sprawami i nadal czerpać z pewności siebie, czyli cechy, która przekłada się bezpośrednio na seksapil, którym emanujemy.

Dieta łagodząca objawy menopauzy

Co ciekawe, im kobieta prowadzi zdrowszy styl życia, bardziej o siebie dba, tym lepiej przechodzi menopauzę. Nie skarży się na dokuczliwe objawy przekwitania. Tak naprawdę wiele dobrego dla naszego organizmu może zdziałać zbilansowana dieta. Ta bowiem może dostarczać nam fitoestrogenów, czyli związków, które swoją budową strukturalną przypominają ludzkie estrogeny. Fitoestrogeny wykazują powinowactwo do receptorów estrogenowych zlokalizowanych w ośrodku termoregulacji w podwzgórzu. W rezultacie zwalczają uderzenia gorąca i zlewne poty. Bogatym źródłem fitoestrogenów jest siemię lniane. Warto je zatem wprowadzić na stałe do swojej diety, zwłaszcza że obfituje także w błonnik zapewniający prawidłową perystaltykę jelit oraz optymalny poziom cukru we krwi.

Poznaj zalety menopauzy!

Menopauza ma tak naprawdę pozytywny wydźwięk dla samej kobiety. Ta już nie musi rodzić dzieci i spełniać się w roli opiekunki. Może wreszcie zadbać o siebie i swoje sprawy, rozwijać własne pasje, doskonalić się pod kątem wykonywanego zawodu. Ma też więcej czasu na spotkania z przyjaciółkami. To oburza patriarchalnych mężczyzn, dlatego też stygmatyzują oni samą menopauzę, ponieważ ta przynosi kobietom upragnioną wolność.

Bardzo często zakładamy, że menopauza to koniec życia. Tymczasem dla przeciętnej kobiety to moment, w który może ona powiedzieć, że połowa życia przed nią. Teraz nie będzie już narażona na bolesne menstruacje, towarzyszące im anemie itp. W rezultacie będzie mogła czerpać z niego pełnymi garściami.

Proces starzenia się skóry – jak go spowolnić?

Owszem, menopauza wiąże się ze spadkiem syntezy estrogenów w organizmie. Te odpowiadają za jędrność skóry. Ostatnia miesiączka często zbiega się w czasie z pogorszeniem kondycji cery. Jednak nie oznacza to, że spada nasza atrakcyjność. Nie możemy swojej samooceny tak bardzo uzależniać od wyglądu zewnętrznego. Zresztą o ten ostatni możemy zadbać, sięgając po odpowiednie kosmetyki przeciwzmarszczkowe i decydując się na zabiegi odmładzające oferowane przez współczesną medycynę estetyczną.