Kosmetyki apteczne - dlaczego warto je stosować?

Czasem same kosmetyki są niewystarczające, dlatego pomocne mogą okazać się kosmetyki apteczne, czyli dermokosmetyki (kosmeceutyki). Są one pomostem między lekami a środkami kosmetycznymi. Dlaczego warto je stosować?

Więcej niż kosmetyk

Dermokosmetyki (zwane kosmeceutykami lub kosmetolekami) to produkty kosmetyczne wzbogacone
o działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Oznacza to, że oprócz pielęgnacji, mogą one wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze.

Dermokosmetyki różnią się od kosmetyków zwiększoną ilością substancji aktywnych, dzięki czemu nie tylko pielęgnują i regenerują, ale też chronią i opóźniają procesy starzenia się skóry.

Kosmetyki apteczne - dlaczego warto je stosować?

Jakie składniki aktywne zawierają dermokosmetyki?

Są to wyłącznie naturalne substancje. Bardzo często preparaty te wzbogacone są w witaminy, takie jak: A, C, E, K, a także antyutleniacze, związki mineralne, ekstrakty roślinne, fitoestrogeny, kwasy owocowe i wyciągi roślinne.

Skuteczność dermokosmetyków zależy zarówno od zawartości aktywnego związku, jak i jego odpowiednio wysokiego stężenia. Może to wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych, dlatego preparat powinien być dobrany przez dermatologa.

Dermokosmetyk dla alergika

Kosmetyki dostępne w aptekach mogą okazać się szczególnie przydatne osobom cierpiącym na alergie. Dobrze sprawdzają się podczas leczenia większości chorób skóry, takich jak: trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy czy atopowe zapalenie skóry. Preparaty te są zwykle łatwiej przyswajalne przez skórę i często mają właściwości przeciwzapalne. Co więcej, produkowane są z zachowaniem standardów właściwych produkcji leków, w związku z czym, niosą ze sobą mniejsze ryzyko wywoływania uczuleń.