DOM ALERGIKA Życie z alergią

Antyalergicznie na tarasie

Antyalergicznie na tarasie

Stworzenie prywatnego azylu jest dzisiaj stosunkowo proste. Materiałów i roślin jest pod dostatkiem, a gdy pomysłów brak – można zatrudnić specjalistę, który zajmie się projektowaniem tarasu. Jedynym wyznacznikiem jest właściwie zasobność portfela. Choć, jak zawsze, alergik musi i w tym przypadku być szczególnie ostrożny.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W odróżnieniu od balkonu, gdzie ma się ograniczone możliwości i kwiaty są właściwe jedyną alternatywą i namiastką natury, przy tworzeniu tarasu można sobie poszaleć. Tutaj pojawią się takie możliwości, jak krzewy czy drzewa. Ale uwaga. Trzeba najpierw wszystko dobrze przemyśleć.

Antyalergicznie na tarasie

Zaczynamy od podłoża

Taras to przede wszystkim rośliny, jednak trzeba będzie zdecydować, jakie będzie podłoże. I tu niespodzianka: najbezpieczniejsze będą znowu płytki. Łatwe do utrzymania w czystości, łatwo usunąć z nich pleśń czy grzyby i dają wiele możliwości kompozycyjnych.

Można też zrobić drewnianą podłogę na tarasie. Tu potrzebna będzie jednak ręka specjalisty, który zaprojektuje ją w ten sposób, żeby ograniczyć możliwość zbierania się wody i zawilgocenia drewna.

Na jaki jednak materiał nie zdecydowałby się alergik, będzie musiał dbać o to, żeby nie dopuścić do rozmnożenia się grzybów. Lepiej unikać miękkich poduszek i obić z materiału chłonących z zewnątrz wilgoć i będących wylęgarnią roztoczy.

A teraz rośliny dla alergika

Kwiaty nie są wiatropylne, więc tutaj jest ogromna dowolność. Można trochę poszaleć, byleby nie przesadzać z pachnącymi groszkami, maciejkami czy lawendą. Zwłaszcza wymieszanie tych zapachów może nie służyć osobom wrażliwym.

Ciekawie mogą natomiast wyglądać iglaki, które w większości są bezpieczne dla alergików. Uważać jednak należy na rośliny z rodziny cyprysowatych. Krzewy i drzewka– tylko owadopylne. Wybór jest całkiem spory: azalia, berberys, magnolia, jabłoń, kasztanowiec… Wymieniać można długo.

Te o dużych pachnących kwiatach posadzić lepiej w pewnej odległości od miejsca, gdzie będzie się odpoczywać. Będą przyciągać owady, które mogą stanowić zagrożenie.

Na zakończenie należy pamiętać o tym, że może się zdarzyć tak, że rośliny, które innym alergikom nie szkodzą, dla innych będą niebezpieczne i konieczne będzie przemeblowanie tarasu. Wszystko należy więc robić metodą prób i błędów – trzeba się na to niestety przygotować.

Ale wysiłek się opłaci, gdy z przyjemnością będzie można usiąść i wypić upragnioną kawę na ulubionym tarasie.
MF