KOSMETYKI Życie z alergią

Letnia pielęgnacja skóry wrażliwej

pielęgnacja cery wrażliwej

Nie tylko promieniowanie ultrafioletowe wpływa negatywnie na naszą skórę i włosy. Do listy winowajców należy dopisać również wiatr i piasek. Choć dermatolodzy i onkolodzy zalecają stosowanie kremów z filtrem, wiele osób lekceważy zagrożenie. W przypadku cery wrażliwej ekspozycja na słońce może zakończyć się tragicznie.

Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa wykazuje wysoką podatność na reakcje alergiczne. Wystarczy nowy balsam, kontakt z proszkiem do prania, by na skórze pojawiły się bąble, zaczerwienienie i świąd. Nie tylko substancje chemiczne szkodzą cerze wrażliwej. Czasem gwałtowna zmiana temperatury może przyczynić się do pojawienia niepożądanych dolegliwości.

Nawilżenie – najważniejszy krok w pielęgnacji skóry

Niezależnie od rodzaju skóry, po powrocie z urlopu powinniśmy podjąć działania, które mają na celu przywrócić jej optymalny poziom nawilżenia. Alergikom często poleca się dermokosmetyki. Choć na rynku można spotkać wiele ciekawych produktów, niektóre z nich mogą uczulać. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż reakcja alergiczna ma charakter indywidualny. Cerze wrażliwej nie służą sztuczne barwniki, zagęstniki i kompozycje zapachowe. Naturalne kosmetyki również niosą ze sobą zagrożenie, ponieważ nigdy nie wiemy, jak organizm zareaguje na ekstrakty z roślin.

pielęgnacja cery wrażliwej

Balsamy bogate w emolienty

W przypadku cery wrażliwej, odwodnionej po urlopie, sprawdzą się balsamy bogate w emolienty. Tego typu substancje pozostawiają na skórze tłusty film, który chroni zewnętrzną powłokę ciała przed parowaniem wody. Jednocześnie pełnią rolę smarów. Pozostawiają warstwę, która nadaje skórze poślizg. Do najczęściej stosowanych emolientów zaliczamy: trójglicerydy kwasów tłuszczowych, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe, polisiloksany, glicerynę, pochodne mocznika, polialkohole i organiczne hydroksykwasy.

Substancje łagodzące podrażnienia

Podczas letniego wypoczynku skóra często ulega podrażnieniu wskutek nadmiernego opalania. Gdy pojawia się dokuczliwe pieczenie, warto sięgnąć po emulsje, które działają łagodząco. Zanim przyniesiemy do domu nowy balsam, który pojawia się w co 5. reklamie telewizyjnej, przyjrzyjmy się jego składowi. W walce z podrażnieniami najlepiej sprawdzają się kosmetyki, które zawierają pantenol, alantoinę i ekstrakt z aloesu. Jeśli skóra sprawia wrażenie rozpalonej, ulgę przyniesie jej mleczko o właściwościach chłodzących. Tego typu specyfiki swoje dobroczynne działanie zawdzięczają mentolowi, który przyłącza się do receptorów zimna.

Alkohol denaturowy – wróg skóry wrażliwej

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Choć tego typu produkty zawierają wiele cennych substancji, należy uważać na specyfiki konserwowane alkoholem denaturowym. Wprawdzie zapobiega on namnażaniu mikroorganizmów i pełni rolę nośnika cennych składników, ale może wykazywać działanie drażniące. Właściciele płytko unaczynionej cery powinni bezwzględnie unikać alkoholu denaturowego. Ta substancja może przyczynić się do powstania teleangiektazji, czyli rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych.

Peeling dla cery alergicznej

Nawet najlepszy balsam nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie przygotujemy skóry na przyjęcie dobroczynnych substancji. Składniki aktywne często napotykają na mur w postaci martwego naskórka. W związku z tym należy regularnie korzystać z dobrodziejstw peelingu. Jeśli po scrub będziemy sięgać okazjonalnie, ciało „odwdzięczy” się nam suchymi, szorstkimi płatami. Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków usuwających martwy naskórek. Niestety, nie każdy z nich sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej. W przypadku delikatnej skóry najlepiej sprawdzają się peelingi drobnoziarniste. Należy unikać gruboziarnistych scrubów, ponieważ te mogą przerywać ciągłość zewnętrznej powłoki ciała.

Domowy scrub

Większość drogeryjnych peelingów zawiera sztuczne barwniki i kompozycje zapachowe. Oferta firm produkujących dermokosmetyki jest stosunkowo uboga. Jeśli powszechnie dostępne scruby nie służą naszej skórze, możemy przygotować własny. Wystarczy, że połączymy ulubiony olej z cząstkami orzechów włoskich, nasionami czy cukrem.

W związku z tym, iż cera wrażliwa jest niezwykle wymagająca, jej pielęgnacja często nastręcza trudności. Zakup odpowiedniego kosmetyki stanowi nie lada wyzwanie, warto jednak je podjąć, ponieważ każda skóra potrzebuje warstwy ochronnej w postaci emolientów i dobrego peelingu.