pielęgnacja cery wrażliwej

Alkohol denaturowy – wróg skóry wrażliwej

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Choć tego typu produkty zawierają wiele cennych substancji, należy uważać na specyfiki konserwowane alkoholem denaturowym. Wprawdzie zapobiega on namnażaniu mikroorganizmów i pełni rolę nośnika cennych składników, ale może wykazywać działanie drażniące. Właściciele płytko unaczynionej cery powinni bezwzględnie unikać alkoholu denaturowego. Ta substancja może przyczynić się do powstania teleangiektazji, czyli rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych.

Peeling dla cery alergicznej

Nawet najlepszy balsam nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie przygotujemy skóry na przyjęcie dobroczynnych substancji. Składniki aktywne często napotykają na mur w postaci martwego naskórka. W związku z tym należy regularnie korzystać z dobrodziejstw peelingu. Jeśli po scrub będziemy sięgać okazjonalnie, ciało „odwdzięczy” się nam suchymi, szorstkimi płatami. Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków usuwających martwy naskórek. Niestety, nie każdy z nich sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej. W przypadku delikatnej skóry najlepiej sprawdzają się peelingi drobnoziarniste. Należy unikać gruboziarnistych scrubów, ponieważ te mogą przerywać ciągłość zewnętrznej powłoki ciała.

Domowy scrub

Większość drogeryjnych peelingów zawiera sztuczne barwniki i kompozycje zapachowe. Oferta firm produkujących dermokosmetyki jest stosunkowo uboga. Jeśli powszechnie dostępne scruby nie służą naszej skórze, możemy przygotować własny. Wystarczy, że połączymy ulubiony olej z cząstkami orzechów włoskich, nasionami czy cukrem.

W związku z tym, iż cera wrażliwa jest niezwykle wymagająca, jej pielęgnacja często nastręcza trudności. Zakup odpowiedniego kosmetyki stanowi nie lada wyzwanie, warto jednak je podjąć, ponieważ każda skóra potrzebuje warstwy ochronnej w postaci emolientów i dobrego peelingu.