ABC alergii LECZENIE ALERGII

Leczenie płuc i oskrzeli u niepalących

leczenie chorób płuc i oskrzeli u niepalących

Stanowi zapalnemu towarzyszy nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, które utrudniają oddychanie, ale początkowo mogą nie być odczuwalne. Z czasem brakuje tchu podczas zwykłych czynności – warto się wówczas poddać badaniu spirometrycznemu.

Skutki POChP

prowadzi do częstszego występowania nadciśnienia, zawałów, udarów, zakrzepicy. Pacjenci dwukrotnie częściej chorują na cukrzycę typu 2, nowotwory złośliwe, także osteoporozę i depresję.

Rola profilaktyki

leczenie chorób płuc i oskrzeli u niepalącychSzczególnie niebezpieczne są zaostrzenia choroby, związane z infekcją czy spowodowane zanieczyszczeniami powietrza. Dlatego wskazane jest szczepienie się przeciwko pneumokokom i grypie oraz aktywność fizyczna. Leki rozszerzające oskrzela (beta-2-mimetyki) łagodzą duszność, a steroidy wziewne zmniejszają stan zapalny w układzie oddechowym.

Ważne jest ich regularne przyjmowanie. W ostatniej fazie choroby trzeba stosować tlenoterapię, a niektórzy chorzy wymagają respiratora.

Nowym lekiem (na polskim rynku od stycznia 2011) jest inhibitor fosfodiersterazy 4-roflumilast, który zmniejsza duszność i zapobiega zaostrzeniom. Niestety miesiąc leczenia to koszt ok. 250 zł. Bardzo ważna jest rehabilitacja – prawidłowa pozycja, drenaż ułożeniowy, ćwiczenia oddechowe, a nawet nauka skutecznego kaszlu pomagają pacjentom uniknąć zaostrzeń.

leczenie chorób płuc i oskrzeli u niepalącychRozluźnienie mięśni, właściwa postawa i wytrenowanie zmniejszają zużycie tlenu o około 30 proc. By skorzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej lub sanatoryjnej potrzebne jest skierowanie od lekarza. Rehabilitacja prywatna kosztuje niestety ponad 100 zł za godzinę.

Ponadto niebagatelną rolę odgrywa dieta – 5 razy dziennie warzywa i owoce oraz dieta wysokobiałkowa (jaja, wątróbki).

Źródło – PAP/ Nauka w Polsce