KUCHNIA ALERGIKA Życie z alergią

Które soki pomogą rozwiązać problemy zdrowotne?

Które soki pomogą rozwiązać problemy zdrowotne?

Często nasze dolegliwości ustępują po 3 dniach, jednak organizmowi potrzebne są wszelkie składniki odżywcze i dieta oparta wyłącznie na sokach może być rozwiązaniem jedynie dla dorosłych i to nie częściej niż raz w miesiącu – przez 3 dni stosowania kuracji.

Dobrze jednak kształtować w rodzinie nawyki dbałości o zdrowe odżywianie, nabywanie zdrowych warzyw i owoców na sprawdzonych straganach bazarowych, a nie z półki hipermarketu i umiejętne łączenie ich w pożywne napoje, które poprawią naszą przemianę materii, oczyszczą organizm od wewnątrz, poprawią wygląd skóry, złagodzą dolegliwości alergiczne i wzmocnią system immunologiczny.

Soki działają profilaktycznie i leczniczo, nie mając przy tym negatywnych skutków ubocznych – uzupełniają niedobory organizmu wspomagając leczenie farmakologiczne.

Jak dobrać soki do schorzenia?

Które soki pomogą rozwiązać problemy zdrowotne?Które soki pomogą rozwiązać problemy zdrowotne?Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci wszystkie poniższe propozycje są bezpieczne dla zdrowia, o ile któreś z warzyw czy owoców nie jest dla nas akurat alergenem pokarmowym:

  • przy anemii – soki z marchwi, dyni, kapusty, buraków, selera, pietruszki, ogórka, mniszka, pokrzywy i rzeżuchy
  • na odporność, wzmocnienie układu immunologicznego – kapusta, marchew, chrzan, jabłko, pietruszka, sałata, rzeżucha, brokuły
  • problemy skórne, szczególnie wykwity i pokrzywkę – seler, marchew, pietruszka – natka i korzeń, mniszek, rzeżucha, sok z cytryny, pasternak, lucerna

Silnymi właściwościami bakteriobójczymi cechuje się chrzan – chroni też przed katarem, przeziębieniem i kaszlem. Zaś czosnek oczyszcza złogi w oskrzelach.

Tylko dla wytrwałych

Osoby na restrykcyjnych dietach bazujących przez 6 tygodni wyłącznie na sokach i duszonych warzywach odczuwają osłabienie, ból głowy i głód. Do krwi uwalniają się rozpuszczalne w tłuszczu toksyny – pestycydy i leki, ale jeśli uda się przetrwać ten okres to po 3 dniach powyższe dolegliwości powinny ustąpić.

Poprawi się sen, nastrój, wrócą siły psychiczne i fizyczne, zmniejszą bóle wieńcowe czy stawowe, stopy staną się cieplejsze – poprawi się krążenie i ustąpią ewentualne obrzęki.

Nie tylko dla aktywnych

Wszyscy znużeni i wyczerpani powinni wyrobić w sobie nawyk sięgania po naturalny zastrzyk energii – właśnie soki owocowo-warzywne własnej kompozycji. Zwiększając spożycie warzyw i owoców można zapobiegać 19% nowotworów układu trawiennego, 31% choroby niedokrwiennej serca i 11% zawałów.

Jak przyjmować soki, by korzyści były największe?

Jedynie pijąc powoli, małymi łyczkami – inaczej nie spowodujemy odwodnienia organizmu. Pijąc na czczo – np. 30 min. przed jedzeniem i 3 godziny po jedzeniu ich przyswajanie rozpocznie się już w jamie ustnej, by po 20 min. dotrzeć do krwi i wszystkich komórek w organizmie.

1 szklanka soku dziennie (z marchwi, 1/4 selera, buraka, kilku liści kapusty) dostarcza prawie wszystkich składników odżywczych.

Które soki pomogą rozwiązać problemy zdrowotne?Jeśli jednak soki traktujemy leczniczo należy pić do 1 litra dziennie, zaczynając od pół szklanki i soków rozcieńczonych z wodą po 5 szklanek i stopniowo coraz bardziej ograniczając rozcieńczanie, by po 8-9 dniach całkiem z niego zrezygnować.

Powinniśmy tak dobierać soki, by przede wszystkim nam smakowały – tylko wtedy zachęcimy się do regularnego ich spożywania, zaczynając od wyboru optymalnej bazy np. soku z marchwi. Efekt powinien być widoczny po 2 miesiącach, lecz kuracji sokami nie należy przerywać przez 3 miesiące, przez pozostałe wspomagając się szklanką soku z warzyw i owoców sezonowych np. cytrusów.

Nie należy się obawiać o przedawkowanie biopierwiastków i witamin – organizm wydali sam ich nadmiar.
(AZ)