MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Jak astma wpływa na osteoporozę?


Jak astma wpływa na osteoporozę?

Osteoporoza to choroba szkieletu, powodująca obniżoną wytrzymałość kości oraz zwiększone ryzyko złamań. W Polsce dotyka ponad 4 mln osób.

Ryzyko rozwoju osteoporozy zwiększają niektóre choroby oraz przyjmowane leki. Główną grupą leków, które mogą powodować ubytek masy kostnej są cyklicznie przyjmowane glikokortykosterydy systemowe (nie wziewne), powszechnie stosowane w leczeniu astmy.

By ograniczyć ryzyko wystąpienia osteoporozy posterydowej należy bezwzględnie wyeliminować takie czynniki ryzyka jak

Ads code goes here
  • palenie papierosów,
  • nadmierne spożycie alkoholu
  • brak ruchu.

Zawsze podczas leczenia glikokortykosterydami należy pamiętać o przyjmowaniu wapnia i witaminy D3. W przypadku osób w podeszłym wieku lekarze mogą zalecić dodatkowo leczenie bifosfonianami, szczególnie gdy mamy do czynienia z osteoporozą pomenopauzalna, złamaniami kości przed 50. rokiem życia, złamaniami bliższego końca kości udowej w rodzinie, złym stanem zdrowia czy niską wagą.

Jak bezpieczne jest leczenie astmy?

Jak astma wpływa na osteoporozę?Glikokortykosterydy wziewne są bezpieczniejsze od glikokortykosterydów systemowych, ale również mogą powodować spadek gęstości kości i zwiększać ryzyko złamań. Niektóre z glikokortykosterydów wziewnych prawdopodobnie związane są z większym ryzykiem ubytku masy kostnej.

Utrata masy kostnej związana jest nie tylko z leczeniem glikokortykosterydami, ale zależy również od tego, z jak ciężkim objawem osteoporozy mamy do czynienia.

W przypadku wcześnie rozpoznanej i leczonej osteoporozy leczenie jest skuteczne i suplementacja wapnem i wit. D3 także przynosi widoczne efekty. Złamania kości zwiększają w perspektywie 5 lat śmiertelność kobiet prawie dwukrotnie, a mężczyzn – trzykrotnie.

Dlatego tak ważne jest właściwe zdiagnozowanie u astmatyków czy należą do grupy ryzyka osteoporozy i rozpoczęcie jak najwcześniej profilaktyki, by uniknąć najpoważniejszego z powikłań osteoporozy czyli złamań.
(MCN)

Źródło – Asthma and osteoporosis, 2011/ J. Makowska – KIRiA, UM w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij