Krople do oczu

Praca przy komputerze wydaje się komfortowym rozwiązaniem, a dla wielu osób stanowi jedyną możliwość wykonywania pracy. Niemniej ma także swoje wady, o czym prędzej czy później przekonują się osoby, spędzające wiele godzin przed ekranem. Jakie niepokojące objawy powinny zwrócić twoją uwagę? Czy krople do oczu są remedium na problemy pracujących przed komputerem? Odpowiadamy w poniższym artykule.

O czym świadczy zaczerwienienie oczu?

Przede wszystkim należy podkreślić, że zaczerwienie oczu jest dość powszechnym problemem – w szczególności u osób, które przez wiele godzin zmuszone są wpatrywać się w ekrany. Także u osób noszących soczewki kontaktowe. Niemniej nie oznacza to, że należy ten problem bagatelizować i nie próbować mu zaradzić. Zaczerwienienie i pieczenie oczu to objaw, który ma przecież swoją przyczynę i alarmuje nas, że oczy potrzebują, by o nie zadbać. Mówiąc krótko – zaczerwienione oczy to efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówki. Oczywiście przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od zbyt małej ilości snu, poprzez alergie, aż po nadużywanie środków psychoaktywnych czy alkoholu. Zaczerwienienie występuje także przy różnego rodzaju chorobach oczu, świadczy wówczas na przykład o występowaniu krwawienia (co jednak jest rzadkie). Częstym zaś powodem jest właśnie praca przy komputerze, do tego w klimatyzowanym pomieszczeniu z suchym powietrzem – taka sytuacja przeważnie daje się naszym oczom mocno we znaki. Ryzyko zwiększa także noszenie soczewek kontaktowych.

Zespół suchego oka – objawy

Przyczyną zaczerwienienia oczu może być również zespół suchego oka, a więc złożone schorzenie, dotykające gałek ocznych. Objawy zespołu są dość charakterystyczne i nieprzyjemne.

Polega na niedostatecznym nawilżeniu oka, co prowadzi do dolegliwości w postaci:

  • dyskomfortu
  • podrażnienia oczu
  • zaczerwienienia oczu
  • pieczenia
  • uczucia piasku pod powiekami
  • nadwrażliwości na światło
  • pojawienia się wydzieliny w kącikach oczu
  • nasilonego nieprzyjemnego łzawienia na przykład na wietrze.

Takie objawy oczywiście powinny skłonić do odbycia wizyty u okulisty. Specjalista z pewnością zaleci stosowanie kropli – także tych leczniczych, na receptę. Również i bez recepty krople do oczu są powszechnie dostępne. Oczywiście fachowe leczenie opiera się o zidentyfikowanie podłoża problemu (przyczyną mogą być chociażby choroby autoimmunologiczne, neurologiczne czy też choroba Parkinsona itd.). Jeżeli jednak zespół suchego oka wiąże się z charakterem pracy, to należy skupić się na tym, by zadbać o wzrok właśnie pod tym kątem. Pomogą wówczas nawilżające dobre krople do oczu oraz zmiana nawyków, które wpłyną na zmęczone oczy, o czym opowiemy w kolejnych akapitach.

Czy warto stosować krople do oczu?

Stosowanie kropli do oczu ma wymierne efekty, zwłaszcza w przypadku osób, które pracują przy komputerze i spędzają dłuższy czas w suchych klimatyzowanych pomieszczeniach. Prawdę mówiąc – stosowanie nawilżających preparatów ocznych jest w takim przypadku wręcz koniecznością. W takich warunkach oczy potrzebują bowiem dodatkowego nawilżenia. Ponadto na powierzchni oka tworzą warstwę ochronną. Powstająca dzięki zastosowaniu kropli warstwa chroni przed odparowywaniem łez. Wyrób medyczny, jakim są krople do oczu, łagodzi także wszelkie stany zapalne, działa kojąco oraz jest preparatem usuwającym objawy zmęczenia. Preparat zakrapla się bezpośrednio do worka spojówkowego. Przy alergiach należy stosować także przeciwalergiczne krople do oczu dostępne w każdej aptece.

Zdrowe oczy a nawilżające krople

Aby zapewnić sobie prawidłową ostrość widzenia oraz komfort pracy przy komputerze, nie wystarczą tylko krople nawilżające. O kroplach powiedzieliśmy już nadto. Warto natomiast podkreślić znaczenie zmiany nawyków podczas codziennej pracy. Poza stosowaniem kropli warto pamiętać chociażby o odpowiedniej odległości monitora od oczu – powinien być ustawiony minimum 40 cm od linii oczu. Trzeba także zadbać o dopływ światła, tak by okno lub inne źródła oświetlenia znajdowały się z boku monitora i nie rzucały refleksów na jego powierzchnię. Minimum co 20 minut należy robić sobie przerwę, chociażby skupiając wzrok w innym punkcie (na przykład za oknem). Można wykonać kilka ruchów gałkami ocznymi, spoglądając w górę i w dół. Dobrym ćwiczeniem jest także wodzenie wzrokiem za własnym palcem, który należy przesuwać z lewej do prawej strony i na odwrót.

Jak wybrać krople nawilżające?

Dobrze, aby zawierały hialuronian sodu, kwas hialuronowy, znany i ceniony w okulistyce dzięki swoim właściwościom. Cząsteczki kwasu mają bowiem właściwości wiążące wodę. Zapewniają więc oczom niezbędny poziom nawilżenia, nie wpływając przy tym w żaden negatywny sposób na naturalną produkcję filmu łzowego i jej nie zmniejszając. Stanowią swego rodzaju dodatkowe nawilżenie. Ważne też, by w składzie preparatu występowały substancje konserwujące, a także, by charakteryzowały się pH, zbliżonym do naturalnych łez. Krople z rumiankiem lub zieloną herbatą przynoszą ukojenie. Szczególnie zielona herbata działa łagodząco. Takie krople dostępne są w każdej aptece bez recepty. Krople nawilżające warto stosować po powrocie do domu, przed snem. Może bowiem wystąpić przejściowe zamglenie widzenia.

Podsumowując; negatywne skutki pracy przed komputerem można zniwelować. Podstawą pielęgnacji oczu są krople nawilżające, które zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia, pomogą oczom odpocząć, łagodzą stan zapalny i podrażnieniom, a ponadto tworzą filtr ochronny na powierzchni gałki ocznej. Działają jak sztuczne łzy. Ważne są także przerwy i dbanie o odpowiednie ustawienie monitora.