KOSMETYKI Życie z alergią

Kosmetyki dla alergika wybieraj z głową

Kosmetyki dla alergika wybieraj z głową

Kolorowe, ekskluzywne opakowania, przeróżne zapachy i kolory – producenci kosmetyków prześcigają się w walce o klientów. Nic dziwnego, dla nich każdy klient oznacza zysk. Na szczęście, także alergicy mają w czym wybierać.

Kosmetyki dla alergików

Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nawet nie ma się pojęcia. Jak rozpoznać, że dany kosmetyk uczula?

Oznaki mogą być różne: wewnętrzne i zewnętrzne. Typowymi objawami uczulenia są uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia oraz naprężenia skóry, w wyniku których można zaobserwować na ciele zmiany, takie jak: rumień, trądzik, suchość a nawet pęknięcia naskórka.

Według najnowszych statystyk, każdy używa w ciągu dnia od 6 do 8 kosmetyków. Biorąc pod uwagą, że dany produkt zawiera od kilku do kilkudziesięciu składników, powstaje w ten sposób zawrotna suma sięgająca nawet kilkuset czynników, będących potencjalnymi alergenami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie substancje, które powodują negatywne reakcje na skórze, faktycznie uczulają. Czasem zaczerwienienie jest tylko objawem wrażliwości naskórka.

Kosmetyki dla alergika wybieraj z głową

Alergia a nadwrażliwość. Jak rozpoznać różnicę?

Jeżeli bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zaobserwuje się na skórze zmiany, świadczy to wyłącznie o jej wrażliwości. Jeśli jednak reakcję zaobserwuje się po upływie dłuższego czasu (od kilku godzin do kilku dni) od użycia preparatu, będzie to znaczyło, iż prawdopodobnie jakiś składnik uczula.

Co może być przyczyną reakcji alergicznej na kosmetyki?

Nie tylko skład produktu może stać się powodem uczulenia, mogą za tym stać również nieodpowiednie warunki jego produkcji oraz złe dobranie kremu do rodzaju skóry.

Z grupy produktów upiększających, podrażnienia powodują głównie:

  • lakiery przeznaczone do paznokci i do włosów,
  • farby do włosów (głównie te zawierające utleniacze oraz amoniak),
  • płyny do trwałej ondulacji,
  • szampony,
  • mydła,
  • środki higieny intymnej,
  • tusze do rzęs.

Osoby o skórze wrażliwej powinny ostrożnie podchodzić do preparatów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy oraz kwasy owocowe. Alergie i podrażnienia może powodować również lanolina oraz tzw. oleje mineralne, które są pochodnymi ropy naftowej.

Tych ostatnich należy wystrzegać się nie tylko dlatego, że zanieczyszczają środowisko, gdyż nie ulegają biodegradacji, ale przede wszystkim z powodu powierzchowności ich działania. Olej mineralny wszak wcale nie odżywia skóry, a jedynie osadza się na niej w postaci nieprzepuszczającej powietrze warstwy, co powoduje złudne wrażenie gładkości.

Hipoalergiczne kosmetyki

Mając świadomość, że bogate w składniki produkty nie trafiają do osób ze skórą wrażliwą i skłonną do uczuleń, coraz więcej firm kosmetycznych decyduje się wypuszczać serie hipoalergiczne.

W tego rodzaju produktach nie stosuje się substancji zapachowych, barwników, konserwantów czy stabilizatorów, ograniczając maksymalnie bazę kosmetyku do składu, który jest niezbędny, by dany krem czy balsam miał pozytywne działanie dla skóry.

Kosmetyki dla alergika wybieraj z głową

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyk?

  • w składzie kosmetyku nie może znaleźć się żaden czynnik, który wywołuje u reakcję alergiczną
  • kosmetyk musi zapewniać skórze odpowiednią wilgotność i natłuszczenie
  • kosmetyk dla alergika powinien zostać maksymalnie pozbawiony substancji zapachowych, konserwujących i barwiących – one nie są niezbędne, żeby produkt był skuteczny!

W przypadku, gdy w grę wchodzi ciężki rodzaj alergii, o niebezpiecznych dla życia objawach, należy przed użyciem nowego produktu wykonywać na skórze próbę. Wystarczy nałożyć niewielką ilość kosmetyku i obserwować reakcje ciała w tym obszarze przez najbliższą dobę. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek zaczerwienienie lub choćby uczucie swędzenia, z produktu należy zrezygnować. Zdrowie jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *