MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Kiedy wysiłek powoduje reakcje alergiczne


Kiedy wysiłek powoduje reakcje alergiczne

Nauka poznała rodzaj anafilaksji wywoływany spożyciem pokarmu i wysiłkiem fizycznym. Jaka jest szansa, że w trakcie uprawiania sportu przytrafi się Tobie?

Czym jest EIA i FDEIA? Skróty te pochodzą od ang. Exercise-Induced Anaphylaxis (EIA) czyli anafilaksja indukowana wysiłkiem i Food-Dependent Exercise-Induced Anaphylaxis (FDEIA) czyli anafilaksja związana z wysiłkiem i spożywanym pokarmem.

Objawy tych chorób alergicznych mogą wystąpić po lub w trakcie wysiłku fizycznego.

Ads code goes here

W skali globalnej szacuje się, że EIA występuje u 0,03% populacji, a FDEIA u 0,017%. Ich objawy są typowe dla uczuleń: pokrzywka, świąd, obrzęk, zaczerwienienie skóry czy duszności.

Reakcje mogą wystąpić w trakcie wysiłku, ale też po jego zakończeniu, istnieje też możliwość odwrotnej kolejności – najpierw wysiłek, a potem alergizujące pożywienie.

Kto i czym jest zagrożony?

Kiedy wysiłek powoduje reakcje alergiczneNa EIA i FDEIA najbardziej narażone są osoby młode, rzecz jasna uprawianie sportu również jest czynnikiem predestynującym do zapadalności na nie. Stwierdzono także, że oba schorzenia występują rodzinnie, a nieco częściej dotykają mężczyzn.

Jednocześnie wraz ze zwiększeniem użytkowania kwasu acetylosalicylowego (głównie w postaci leków nasercowych) coraz więcej przypadków notuje się wśród osób starszych, ponieważ ten składnik stymuluje organizm do specyficznych reakcji na spożyte wcześniej pokarmy.

Strony: 1 2

Jeden komentarz
  1. Kate

    17 listopada 2015 at 13:21

    I ja to mam….. :(:(

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij