Katar alergiczny

Mówi się, że zwyczajny katar, leczony czy też nie, trwa około 7 dni. Choć jest to wielkie uproszczenie, można dostrzec w tym powiedzeniu sporo racji.

Katar alergiczny

Katar alergiczny objawia się inaczej niż ten, który nęka nas przy przeziębieniu czy grypie. Trwa on albo bardzo krótko (kilka minut), albo bardzo długo (kilka lub nawet kilkanaście tygodni).

W wielu przypadkach jest też intensywniejszy, a towarzyszy mu zwykle uporczywe kichanie, gdyż organizm próbuje się w ten sposób pozbyć alergenów z układu oddechowego.

Wydzielina z nosa jest bardziej wodnista. Swędzący i przytkany nos powoduje, że dziecko często manipuluje przy nim, pocierając co chwilę ręką, a to znów wykonując różne grymasy twarzą.
W przypadku przewlekłego kataru (np. siennego) u naszego szkraba może pojawić się poprzeczna bruzda na grzbiecie nosa.

Katar alergiczny Inne objawy, mogące nas informować o tym, że katar dziecka spowodowany jest czynnikiem alergicznym, to przewlekłe lub nawracające zapalenie zatok, tendencja do częstych krwawień z nosa, podkrążone oczy, ciągle otwarte usta oraz głośne chrapanie w nocy.

Katarowi alergicznemu często towarzyszy też łzawienie oczu oraz ich swędzenie. Może nawet dojść do alergicznego zapalenia spojówek. Wtedy to spojówka i białkówka są przekrwione, a dziecko nieustannie mruga, co rusz pocierając oczy w sposób nawet nieuświadomiony.