ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Katar – jak rozpoznać ten o podłożu alergicznym?

Katar alergiczny

Mówi się, że zwyczajny katar, leczony czy też nie, trwa około 7 dni. Choć jest to wielkie uproszczenie, można dostrzec w tym powiedzeniu sporo racji.

Katar alergiczny

Katar alergiczny objawia się inaczej niż ten, który nęka nas przy przeziębieniu czy grypie. Trwa on albo bardzo krótko (kilka minut), albo bardzo długo (kilka lub nawet kilkanaście tygodni).

W wielu przypadkach jest też intensywniejszy, a towarzyszy mu zwykle uporczywe kichanie, gdyż organizm próbuje się w ten sposób pozbyć alergenów z układu oddechowego.

Wydzielina z nosa jest bardziej wodnista. Swędzący i przytkany nos powoduje, że dziecko często manipuluje przy nim, pocierając co chwilę ręką, a to znów wykonując różne grymasy twarzą.
W przypadku przewlekłego kataru (np. siennego) u naszego szkraba może pojawić się poprzeczna bruzda na grzbiecie nosa.

Katar alergiczny Inne objawy, mogące nas informować o tym, że katar dziecka spowodowany jest czynnikiem alergicznym, to przewlekłe lub nawracające zapalenie zatok, tendencja do częstych krwawień z nosa, podkrążone oczy, ciągle otwarte usta oraz głośne chrapanie w nocy.

Katarowi alergicznemu często towarzyszy też łzawienie oczu oraz ich swędzenie. Może nawet dojść do alergicznego zapalenia spojówek. Wtedy to spojówka i białkówka są przekrwione, a dziecko nieustannie mruga, co rusz pocierając oczy w sposób nawet nieuświadomiony.

Przyczyny kataru alergicznego

Powstanie kataru alergicznego uwarunkowane jest zazwyczaj albo predyspozycjami genetycznymi albo zbyt częstym kontaktem z alergenem. Wyróżnia się też kilka rodzajów tej dolegliwości, może być ona wszak sezonowa lub przewlekła w zależności od tego, co jest alergenem.

Sezonowy katar wywołują rośliny wiatropylne, których pyłki rozprzestrzeniają się przy pomocy wiatru, drażniąc tym samym układ oddechowy alergików, którzy znajdą się w ich pobliżu. Najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, a przede wszystkim różnorodne trawy i zboża.

Kto choruje na katar alergiczny?

Katar alergicznyZe statystyk wynika, że częściej na katar sienny chorują chłopcy niż dziewczynki. Szczególnie narażone są także dzieci, które przyszły na świat z niską masą ciała lub urodziły się po prostu w okresie intensywnego pylenia.

Podejrzewając, że nasza pociecha może być uczulona na pyłki, powinniśmy, wychodząc z domu w okresie pyleń (wiosna-lato), unikać miejsc, gdzie poziom czynników uczulających bywa bardzo wysoki, czyli parków, łąk oraz lasów.

Chcąc już wybrać się na spacer w miejsce, gdzie jest dużo zieleni, najlepiej czynić to zaraz po deszczu, kiedy powietrze jest czyste i rześkie, a większość pyłków spłukana do poziomu podłoża. Warto również założyć dziecku na spacerze czapeczkę lub okulary przeciwsłoneczne, by uchronić oczy i buzię przed kontaktem z potencjalnymi alergenami.

Po powrocie do domu należy natomiast przebrać malucha, a skórę opłukać woda, dzięki czemu pozbędziemy się osiadających pyłków.

Przyczyna kataru alergicznego

Katar alergicznyPrzyczyną katarów alergicznych, które pojawiają się bez względu na porę roku, mogą być roztocza, pierze, sierść zwierząt albo inne elementy wziewne, znajdujący się w otoczeniu (może to być nawet określony zapach). W takich przypadkach należy zlikwidować albo maksymalnie ograniczyć kontakt dziecka ze źródłem uczulenia.

Ważna uwaga: w każdym przypadku podejrzenia kataru alergicznego należy zwrócić się do lekarza, który wskaże nam leki, jakie możemy stosować w okresie nasilenia dolegliwości. Jest to ważne, ponieważ takie siąpienie z nosa, gdy jest nieleczone, może przekształcić się w astmę.