kapiel

Wysypka to jeden z najczęstszych objawów alergii. Odpowiednio przygotowana kąpiel pomoże ją złagodzić.

Coraz więcej osób zmaga się z alergia i jej uciążliwymi objawami.  Wiele czynników w okresie letnim nasila symptomy uczuleń, przez co trudniej je wyleczyć.

Dokuczliwa wysypka

Swędząca wysypka skórna to objaw doskonale znany alergikom.  Wystarczy kontakt z jakąś rośliną bądź niewłaściwy produkt spożywczy, aby na naszym ciele pojawiły się czerwone plamki. Wysypka bywa szczególnie uciążliwa, jeśli jest objawem uczulenia na słońce.

Jak złagodzić alergiczną wysypkę na ciele?

Zioła są znane do wieku ze swoich właściwości leczniczych. Pomagają także, przy różnego rodzaju alergiach. Mają właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne. Możemy stosować je nie tylko doustnie ale również jak składnik kąpieli. Odpowiednia mieszanka ziół złagodzi powstałe zaczerwienienia oraz przyspieszy gojenie się skóry.

Łagodząca kąpiel ziołowa dla alergika

Do przygotowania kąpieli potrzebne będą następujące zioła:

– 50 g kwiatu nagietka

– 100 g rumianku

– 100 g skrzypu polnego

– 100 g liści szałwii

Zioła należy wymieszać i około 5 ich łyżek gotować w 2 litrach wody przez 5 minut. Tak przygotowaną miksturę wystarczy przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. Można stosować ja 2 razy w tygodniu.

Kąpiel z rumiankiem i płatkami owsianymi

rumianek

Do przygotowanie kapieli potrzebne będą:

– 100 g suszonego rumianku

– 100 g płatków owsianych

Rumianek oraz płatki należy umieścić w gazie i zawiązać na supeł. Taki pakunek trzeba zanurzyć w wannie, napełnionej ciepłą wodą. Przy wrażliwej skórze można zrezygnować z rumianku i przygotować kapiel z samych płatków owsianych, które złagodzą swędzenie po ukąszeniu owadów oraz oparzeniach słonecznych.

Fiołkowa kąpiel

Do przygotowania kąpieli potrzebne będą:

– 2 łyżki suszonego fiołka trójbarwnego

– 2 szklanki letniej wody

Fiołek należy zalać woda i gotując pod przykryciem przez około 5 minut, doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu, odczekaniu 15 minut i przecedzeniu, wywar będzie gotowy. Wystarczy dolać go do kąpieli.

Zioła nie podrażnią delikatnej i wrażliwej skóry. Ich naturalny wyciąg złagodzi objawy alergii i ukoi skórę. Warto więc wypróbować domowe mieszanki ziołowe, przygotowując wieczorną kąpiel.