Życie z alergią

Jakie są objawy odwodnienia organizmu?

Jakie są objawy odwodnienia organizmu

Od wczoraj przez Polskę przetacza się kolejna faza upałów. Z każdym kolejnym dniem ma być coraz gorzej. Wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu organizmu. Nie bez powodu lekarze zalecają spożywanie co najmniej 3 litrów wody dziennie. Jakie są objawy odwodnienia organizmu?

Suchość spojówek

Gdy oko staje się suche, masz wrażenie, że twoje powieki stały się nagle ciężkie, a pod nimi znajduje się piasek, to znak, że twój organizm uległ odwodnieniu. Jeśli oko ciągle cię swędzi, sprawia wrażenie suchego, musisz jak najszybciej uzupełnić poziom płynów w organizmie.

Skurcze

Jeśli łapią cię skurcze nogi, szyi, ręki, to znak, że brakuje ci magnezu. Musisz jak najszybciej wypić wodę mineralną bogatą w magnez.  Ewentualnie połknąć magnez w tabletkach i popić go szklanką czystej wody.

Zaburzenia pracy serca

Jeśli czujesz, jakby serce miało ci za chwilę wyskoczyć z piersi, masz problemy z oddychaniem, to znak, że doszło w twoim organizmie do zaburzeń elektrolitowych. Brakuje ci potasu, magnezu etc.  Tak się dzieje, gdy nie pijemy regularnie wody.

Suchość nosa

Jeśli czujesz się jak karp w worku z supermarketu, ciągle musisz otwierać usta, by zaczerpnąć powietrza, bo śluzówka nosa jest tak sucha, że górne drogi oddechowe sprawiają wrażenie zapchanych, to znak, że pijesz za mało. Musisz spożywać więcej czystej wody.

Suche, spierzchnięte wargi

Twoje usta są suche i spierzchnięte? To znak, że się odwodniłaś. Musisz starać się regularnie pić czystą wodę. Nic nie da ci wypicie trzech szklanek naraz, bo za chwilę wydalisz przyjętą wodę. Lepiej pić częściej, ale mniejsze porcje.

Suchość w ustach

Jeśli czujesz, że zaczyna ci brakować śliny, to zapewne się odwodniłaś i to dość porządnie, bo tak jednoznaczne objawy odwodnienia pojawiają się wówczas, gdy przyjmie ono poziom krytyczny.

Zawroty głowy

Od picia niewielkich ilości wody mogą pojawiać się także zawroty głowy, które są dość uciążliwe. Jeśli czujesz, że coś rozsadza ci czaszkę, wypij więcej wody. Po godzinie powinnaś poczuć się lepiej.

Problemy z koncentracją

O odwodnieniu organizmu świadczą też problemy z koncentracją. Jeśli w pracy nie umiesz skupić się na swoich obowiązkach, to może po prostu powinnaś napić się wody i uzupełnić poziom elektrolitów?

Rozdrażnienie

Nerwowość to jeden z objawów niedoboru magnezu, do którego dochodzi podczas odwodnienia organizmu. Gdy jesteś rozdrażniona, napij się wody mineralnej bogatej w magnez, a po chwili poczujesz się lepiej.