Jakie rośliny dla alergików?

Rośliny mają nie tylko pozytywny wpływ na samopoczucie, gdyż zaopatrują w tlen, regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach, zwalczają bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, a także pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne. Każdy kwiat ma jednak to do siebie, że przechodzi okres pylenia, który może być zagrożeniem dla alergika.

Alergiku, unikaj tych roślin

Na pewno można wyodrębnić kilka rodzin kwiatów, których alergicy nie tylko powinni unikać, ale i pozbywać się ze swoich domów, jeśli już je mają. Mogą one wszak nie tylko pobudzać reakcje alergiczne, lecz wręcz uczulać.

Na czele tej listy klasyfikują się fikusy. Są to rośliny, które w liściach i gałązkach kryją lateks. Cząsteczki wydzielanego soku, zawierające w swoim składzie tę substancję, są tak drobne, że niewidoczne gołym okiem. Wydostają się one na powierzchnię liści lub ze złamanej łodygi, a następnie wraz z kurzem unoszą w powietrzu i krążą po całym mieszkaniu.

Jakie rośliny dla alergików?

Niekorzystnie będą również działąć rośliny, na których owoce czy składniki już jest się uczulonym. Tak dzieje się choćby w przypadku uprawianej w doniczce kawy.

Inne rośliny domowe, mogące wywoływać uczulenia, to takie, które silnie pachną (oznacza to, że ich pyłki są bardzo lekkie i łatwo unoszą się w powietrzu) lub mają mięsiste, włochate liście, na których łatwo osadza się kurz oraz inne zanieczyszczenia. Do tego rodzaju kwiatów, które odradza się alergikom, należą: pelargonia, hiacynt, bertolonia, begonia, lipka, fiołek afrykański.

Rośliny w domu alergika

Dobierając rośliny do mieszkania alergika, należy pamiętać, by nie było ich zbyt wiele. O ile kilka roślinek faktycznie reguluje poziom wilgoci w pomieszczeniu oraz sprzyja łatwiejszemu oddychaniu, o tyle ich nadmiar może spowodować, że w otoczeniu zaczną rozwijać się grzyby, pleśnie oraz inne drobnoustroje.

W takiej sytuacji w doniczce poza kwiatkiem można znaleźć nadprogramowych “lokatorów”, powodujących reakcje uczuleniowe.

Jakie rośliny są wskazane dla osób z alergią?

Na pewno mniej szkodliwe są kwiaty i krzewy, które produkują ciężkie (woskowe) pyłki. Pyłki tych roślin, jak opis wskazuje, są cięższe od powietrza, dlatego szybko opadają na ziemię i nie mają jak dostać się do dróg oddechowych.