DOM ALERGIKA Życie z alergią

Jak wyposażyć mieszkanie, by nic w nim nas nie uczulało?

Jak wyposażyć mieszkanie, by nic w nim nas nie uczulało?

Im mniej tym lepiej – mniej powierzchni do osadzania się na niej kurzu. Wybór podłogi nie powinien być przypadkowy (należy ją pokryć naturalnym lakierem), podobnie jak farb na ścianę czy dekoracji do pokoju – ilość zawieszek i obrazów warto ograniczyć do minimum.

Poza tym, zamiast nich zastosować np. motywy malowane farbami bez alergenów i dać się ponieść wyobraźni (lub użyć gotowe szablony). Unikać należy tapet papierowych czy wzorzystych winylowych, świetnie gromadzą kurz, którym potem na co dzień oddychamy.

Podobnie jak półki z książkami.

Wszystko, co kupujemy jako wyposażenie mieszkania powinno być łatwe w utrzymaniu czystości, na czele z meblami, nadawać się do czyszczenia na mokro i szybkiej codziennej pielęgnacji (a zatem bez złożonych struktur, a o gładkich powierzchniach, bez ratanu i wiklinowych koszy czy szuflad). Od gładkich podłóg po ascetyczne ściany.

Jak wyposażyć mieszkanie, by nic w nim nas nie uczulało?Wybierając plastik i drewno zamiast wykładzin, a jeśli już chcemy zastosować w którymś z pokoi wykładzinę wybierzmy taką z tworzyw sztucznych, a nie z wełny, co zresztą jest tańszym rozwiązaniem.

Okno bez alergii

W oknach nie zawieszamy ciężkich zasłon i firan, skutecznie absorbujących kurz, a wybieramy rolety do zwijania i łatwego czyszczenia czy żaluzje – ale takie do zainstalowania wewnątrz pomiędzy szybami. Zasłony zaś wybieramy z lekkich materiałów, najlepiej dające się uprać w temperaturze zwalczającej roztocza – czyli 60 st.C.

Im mniej przedmiotów zakupimy do wnętrza tym nasze zmiany okażą się tańsze.

Kaloryfery

bardzo ważne jest to, by kaloryfery nie okazały się kolejnym siedliskiem roztoczy – a zatem eliminujemy żeberkowe, zbierające kurz i wymieniamy je na gładkie i proste, które są łatwe do czyszczenia. Warto pamiętać o utrzymywaniu czystości i zapobieganiu wilgoci pod grzejnikami, w cieple i wilgoci roztocza namnażają się najszybciej.

W utrzymaniu temperatury nieprzekraczającej 20 st.C warto stosować nawilżacze w sypialni, ale kontrolując restrykcyjnie poziom wilgoci, by uniknąć rozwojowi pleśni i roztoczy. Temu służy też wymiana materacy na gąbkowe, które można często wymieniać i pościeli – na taką bez pierza.

Dobrze przygotowany dom czy mieszkanie sprawią, że zdrowo poczujemy się we własnych kątach i z przyjemnością będziemy w nich przebywać i zdrowo spać.
(MCN)

Źródło – Dzień Dobry TVN z 28.10.2010