ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Jak przebiega alergia u seniora?

Jak przebiega alergia u seniora?

Astma oskrzelowa to  przypadłość, która zazwyczaj atakuje w dzieciństwie, a w miarę upływu czasu jej przebieg ulega złagodzeniu.  Jeśli jednak choroba pojawi się w wieku dojrzałym, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przyjmie ciężką postać.  Zauważyłeś, że od pewnego czasu twój rodzic skarży się na zapalenie spojówek w okresie wiosennym? Starsi ludzie często niewłaściwie oceniają problem i rzadko łączą przewlekły katar z alergią na pyłek lipy, wszak całe życie pracowali w ogrodzie i nie odczuwali żadnych skutków ubocznych.  Tymczasem alergia sezonowa może ujawnić się w dowolnym momencie życia.

Alergia u seniora – dlaczego tak trudno ją rozpoznać? 

Trudno zdiagnozować alergię u seniora, rozpoznanie choroby utrudnia fakt, iż ludzie w wieku dojrzałym często borykają się z innymi przypadłościami o charakterze przewlekłym, które nakładają się na siebie.  Objawy alergii, które  często uważamy za niewinne takie jak zatkany nos, podrażnione gardło, w przypadku ludzi starszych niosą ze sobą poważne zagrożenie, zwłaszcza gdy u seniora występują równolegle problemy ze strony serca i naczyń krwionośnych.

 Jak przebiega alergia u seniora?

Sucha skóra a wyprysk kontaktowy

Procesy starzenia nie omijają również naszej skóry, z biegiem lat staje się ona sucha, cienka i podatna uszkodzenia mechaniczne.  Gdy spada stopień nawilżenia naskórka, często pojawia się świąd. Drapiąc suchą skórę, przerywamy jej ciągłość i otwieramy drogę alergenom oraz drobnoustrojom chorobotwórczym.  W rezultacie u osób dojrzałych pojawia się wyprysk, często spotykanym problemem są również infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym.

W przypadku podejrzenia alergii należy przeprowadzić stosowne badania. Istnieje kilka metod diagnostycznych, w  przypadku zmian o charakterze kontaktowym przeprowadza się testy skórne płatkowe.  U osób starszych metody diagnostyczne ulegają zawężeniu, ponieważ często zażywają one betablokery przepisywane na choroby serca.  Z przyjmowania tego typu medykamentów należy zrezygnować w dniu, na który zaplanowano testy.

Marlena

Komentarze

Laura

7 lat temu

Mądre słowa. No i w sumie temat dość na czasie.

Komentarze są wyłączone.