Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA NAJNOWSZE

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o alergiach IgE-niezależnych

Uczulenia mogą mieć różne oblicza. Informacje na temat alergii IgE-niezależnych pozwolą nam lepiej poznać ich specyfikę.

Alergia to reakcja obronna naszego układu immunologicznego. Taka odpowiedź organizmu może być IgE-zależna bądź IgE-niezależna. Czym różnią się te dwa rodzaje uczulenia? W naszym artykule przedstawiamy 5 rzeczy, które warto wiedzieć nt. alergii IgE-niezależnych.

Badanie IgE

Badanie IgE czyli wykonanie testu serologicznego polega na pobraniu krwi i sprawdzeniu jej reakcji z alergenami. Test sprawdza obecność przeciwciał IgE w naszym organizmie. Dzięki temu w bezpieczny dla pacjenta sposób można zdiagnozować alergię.

Występowanie alergii IgE-niezależnych

Alergia pokarmowa może występować w mechanizmach IgE-niezależnych. Oznacza to, że nie można zdiagnozować przeciwciał IgE. Taka sytuacja często ma miejsce przy atopowym zapaleniu skóry, które łączy się z alergią pokarmową.  Uczulenie pojawia się częściej u dzieci i młodzieży niż osób dorosłych. Alergia na produkty pokarmowe jest najczęstszą formą przy występowaniu takiego czynnika IgE.

Niezależne IgE

Taki charakter alergii może prowadzić do przewlekłego zapalenia układu pokarmowego w postaci zapalenia jelita grubego, odbytnicy czy celiakii.  Nieleczone, przewlekłe stany zapalne stopniowo wyniszczają przewód pokarmowy, co z kolei może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych i groźnych niedoborów.

Reakcje alergiczne

Objawy w przebiegu IgE-niezależnym pojawiają się po ok. 2 godzinach od spożycia pokarmu. Zmiany pojawiające się w organizmie mają związek z limfocytami, czyli komórkami krwi. Opóźnione reakcje często bywają nierozpoznawalne, co utrudnia prawidłową diagnostykę.

Co musisz wiedzieć o alergiach IgE-niezależnych? Nowe metody diagnostyczne

W celu dokładnego wykrycia alergii niezależnej IgE zaleca się wykonanie dodatkowych testów prowokacyjnych, które pozwolą potwierdzić uczulenie na dane alergeny.

Przy alergii pokarmowej IgE-niezależnej stosuje się obecnie nowoczesne metody diagnostyczne takie jak atopowe testy płatkowe. Badania te są szczególnie przydatne przy jednoczesnym występowaniu atopowego zapalenia skóry. Taka metoda pozwala na trafne określenie alergenów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0