Jak odróżnić przeziębienie od kaszlu alergicznego
Fotografia dostarczona przez partnera

Kaszel może pojawić się przy przeziębieniu oraz w alergii. Jest to bardzo często objaw, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Jak można odróżnić przeziębienie od kaszlu alergicznego? Czy kaszel związany z przeziębieniem albo alergią można leczyć tymi samymi środkami? 

Jak odróżnić przeziębienie od kaszlu alergicznego?

W tym przypadku bardzo ważne jest określenie, jaka jest przyczyna kaszlu[1]. Ma to istotne znaczenie dla zastosowania odpowiedniego leczenia, gdyż leczenie będzie dopasowane w zależności od czynników, które kaszel wywołują.

Jeśli chodzi o alergię, to jej przyczyną jest reakcja na niektóre czynniki, które są określane jako alergeny. To właśnie z nimi związana jest odpowiedź układu immunologicznego. Alergię mogą wywoływać różne substancje, takie jak: składniki pokarmowe, kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin albo nawet substancje farmakologiczne. Takich alergenów jest bardzo dużo i w tej sytuacji ważne znaczenie ma wykonanie odpowiednich testów alergicznych, które pozwolą ustalić, co wywołuje u danej osoby uczulenie. Natomiast zupełnie inaczej jest z przeziębieniem[2], gdyż tutaj przyczyną są wirusy, a nie alergeny.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy przeziębieniem a kaszlem alergicznym?

Bardzo często rozróżnienie przeziębienia od kaszlu alergicznego jest dokonywane na podstawie analizy występujących objawów. Jeśli znany jest alergen, który spowodował pojawienie się objawów i doszło do ekspozycji na jego działanie, to wtedy łatwiej jest postawić prawidłową diagnozę i do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę objawy towarzyszące.

W sytuacji, gdy jest to uporczywy kaszel, który pojawia się przeważnie jesienią albo zimą, to w większości przypadków ma to związek z przeziębieniem. Jednak pora roku to nie jest jedyne kryterium. Do tego należy wziąć pod uwagę towarzyszące objawy, a może to być:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • zmęczenie,
  •  osłabienie,
  • oraz bóle mięśniowe.

 Właśnie te wymienione objawy wskazują, że dana osoba może zmagać się z przeziębieniem.

W przypadku alergii[3] występują trochę inne objawy- bardzo charakterystyczny jest brak gorączki. Natomiast może pojawić się katar, który znacznie utrudnia oddychanie. Do tego może dojść również zapalenie spojówek, objawy skórne oraz kaszel. Te symptomy występują głównie w okresie wiosennym i letnim.

Leczenie przeziębienia i kaszlu alergicznego

Po postawieniu właściwego rozpoznania możliwe staje się rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku przeziębienia w zależności od objawów można zastosować leki, które obniżają gorączkę, spray do nosa, tabletki do ssania na ból gardła oraz leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Jeśli chodzi o preparaty na kaszel, to warto zastosować takie, które zawierają substancję czynną ambroksol. Dzięki tej substancji dochodzi do rozrzedzenia gęstego śluzu, a poprzez to łatwiejsze staje się jego odkrztuszanie.

Natomiast najprostszą metodą walki z alergią i jej objawami jest unikanie alergenów, które wywołują uczulenie. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego można zastosować leki na alergię. Ważne znaczenie ma również odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Referencje:

Nowiska-Zuchowska A., Zuchowski A., Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci [w:] „Farmakoterapia”, VOL 29 NR 11/12’19.

Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017, tom 11, nr 4.

Napiórkowska-Baran K. i wsp., Trudności diagnostyczne w rozpoznawaniu chorób alergicznych [w:] „Alergia Astma Immunologia”, 2018, 23 (2).

[1] A. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017, tom 11, nr 4, s. 149-155.

[2] A. Nowiska-Zuchowska, A. Zuchowski, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci [w:] „Farmakoterapia”, VOL 29 NR 11/12’19, s. 342-343.

[3] K. Napiórkowska-Baran, Trudności diagnostyczne w rozpoznawaniu chorób alergicznych [w:] „Alergia Astma Immunologia”, 2018, 23 (2), s. 79-85.