Choroba dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn nieobecności kobiet w pracy, co zmniejsza ich konkurencyjność na rynku zatrudnienia. Na Zachodzie wcale nie jest oczywiste, że z opieki nad chorym dzieckiem korzysta wyłącznie matka. Panuje tam równouprawnienie, dzięki któremu każdy, niezależnie od płci, jest postrzegany tak samo na rynku pracy. Jak dzielić się opieką nad chorym dzieckiem?
Spis treści:
- Dyskryminacja kobiet na rynku pracy
- Opieka nad chorym dzieckiem – zadanie większości kobiet
- Podział opieki nad dzieckiem warto ustalić zawczasu
- Jak dzielić się opieką nad chorym dzieckiem? Kiedy można zaangażować babcię?
- Ważny projekt w pracy, home office – jak racjonalnie dzielić się opieką nad dzieckiem?
- Stereotypowe podejście do roli kobiet jako wymówka mężczyzn
- Krytyka partnera a jego niechęć do opieki nad dzieckiem
- Niewydolny wychowawczo ojciec – gdzie szukać pomocy w opiece nad dzieckiem?
Dyskryminacja kobiet na rynku pracy
Zapewne słyszałaś niejednokrotnie od swoich koleżanek, że nie udało im się uzyskać zatrudnienia z powodu małego dziecka. Wszystko było w porządku do chwili, gdy nie wspomniały o roli matki. Niestety, choć pracodawcy nie mają prawa pytać nas o życie prywatne oraz dyskryminować ze względu na płeć, dziś niewiele trzeba, aby pewne informacje wypłynęły i uniemożliwiły nam realizację celu. Wystarczy, że pracownik ds. rekrutacji zrobi research i sprawdzi nasze konta w mediach społecznościowych. Jeśli zobaczy na nim małe dziecko, może uznać, że częściej będziemy przebywać na opiece niż w biurze. W rezultacie wybierze bezdzietną kandydatkę, kandydata lub osobę mającą starsze potomstwo.
Opieka nad chorym dzieckiem – zadanie większości kobiet
Choć mentalność powoli się zmienia, a coraz większą rolę zaczynają odgrywać kompetencje oraz doświadczenie zawodowe, to wciąż pokutują stereotypowe przekonania. Niestety, wiele z nich znajduje potwierdzenie w codziennym życiu. Faktem jest, iż to kobiety częściej idą na opiekę nad chorym dzieckiem. Po pierwsze, mężczyźni się nie garną do zajmowania się chorym, a zarazem marudnym potomstwem. Po drugie, panie często gorzej zarabiają, więc to rozwiązanie wydaje się bardziej opłacalne dla rodziny. Po trzecie, praca mężczyzn często jest postrzegana jako ważniejsza, bardziej prestiżowa.
Podział opieki nad dzieckiem warto ustalić zawczasu
Jak dzielić się opieką nad chorym dzieckiem? Przede wszystkim tego typu kwestie warto przedyskutować przed założeniem rodziny. Jeśli partner wie, że oczekujemy od niego równouprawnienia w tym względzie, to później nie będzie mógł protestować, gdy przyjdzie mu zostać z chorą córką czy synem. Niestety, wiele spraw pozostawiamy własnemu biegowi, licząc na to, że jakoś to będzie. Tymczasem wszystkie niedograne kwestie z czasem wychodzą na światło dzienne i stają się zarzewiem konfliktów.
Jak dzielić się opieką nad chorym dzieckiem? Kiedy można zaangażować babcię?
Osoby, które zastanawiają się, jak dzielić się opieką nad chorym dzieckiem, ale nie potrafią dojść do porozumienia z partnerem, często znajdują rozwiązanie pośrednie. To wydaje im się wprost idealne. Postanawiają do opieki nad dzieckiem zaangażować babcię. Czasem rzeczywiście jest to możliwe, ale zawsze wypada zapytać ją o zgodę. Nie można zarządzać jej czasem i zakładać, że skoro znajduje się na rencie czy emeryturze, to zawsze pospieszy nam z pomocą. To jest przede wszystkim nasze dziecko i to my w pierwszej kolejności powinniśmy zapewnić mu opiekę.
Ważny projekt w pracy, home office – jak racjonalnie dzielić się opieką nad dzieckiem?
Coraz częściej jednak partnerzy, wybierając osobę, która pójdzie na opiekę nad chorym dzieckiem, kierują się kwestiami racjonalnymi. Ten, kto ma trudniejszą sytuację w pracy, dokańcza ważny projekt, ten zostaje w biurze, a drugi w domu. Czasem można się też porozumieć z pracodawcą, jeśli nasza praca nie wymaga obecności w biurze. Np. informatyk czy dziennikarka mogą pracować zdalnie bez większych przeszkód. Potrzebna jest do tego tylko zgoda przełożonego.
Stereotypowe podejście do roli kobiet jako wymówka mężczyzn
Niestety, gdy chcemy podzielić się opieką nad chorym dzieckiem, bo czujemy się traktowane niesprawiedliwie, często okazuje się, że rzekomo mamy lepszy kontakt z maluchem. W ten sposób niektórzy mężczyźni próbują się wymigać od odpowiedzialności. Niektórzy wręcz idą w kierunku stereotypów, twierdząc, że kobiety są lepszymi opiekunkami niż mężczyźni. Chora córka bardziej potrzebuje matki niż ojca etc.
Krytyka partnera a jego niechęć do opieki nad dzieckiem
Czasem jednak ojciec niechętnie opiekuje się dzieckiem, ponieważ same go do tego zniechęcamy. Warto przez chwilę pokłonić się nad własną postawą. Czy nie krytykuję partnera za to, jak ubiera dziecko, bawi się z nim lub przygotowuje mu posiłki? Jeśli ciągle chcę go poprawiać, to on nie czuje się dość kompetentny, przez co odmawia nam pomocy. W takiej sytuacji warto postawić na powściągliwość. Czy rzeczywiście robi to komuś różnicę, że córka ma założone dwie różne skarpetki? Nie wpłynie to na jej zdrowie czy komfort funkcjonowania.
Niewydolny wychowawczo ojciec – gdzie szukać pomocy w opiece nad dzieckiem?
Oczywiście, czasem podział opieki nad dzieckiem nie jest taki prosty do przeprowadzenia. Z jednej strony doskwiera nam zmęczenie, z drugiej brak zaufania do partnera. Ten może mieć poważne uzasadnienie. Trudno powierzyć córkę partnerowi, który nadużywa alkoholu czy całą uwagę koncentruje na grach komputerowych. Tutaj podział opieki nad dzieckiem może źle skończyć się dla naszej pociechy. Musimy poszukać wsparcia gdzie indziej – może wśród cioć i babć?