Alergie skórne

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Jak dbać o skórę wrażliwą

Skóra wrażliwa jest bardzo podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy mróz. Nie służy jej też nadmierny kontakt z detergentami i komponentami zapachowymi. Na dodatek nie każde ubranie jest dla niej właściwe. Jak dbać o skórę wrażliwą?

Jakie kosmetyki dla skóry wrażliwej?

Nawet jeśli nie jesteśmy kosmetykomaniaczkami, to istnieją produkty, bez których żadna z nas nie potrafi egzystować. Musimy w końcu czymś umyć zęby, zmyć makijaż, umyć twarz, umyć głowę, zabezpieczyć końcówki włosów przed wysuszeniem etc. Skóra wrażliwa jest podatna na podrażnienia, a o te przy nadmiarze chemikaliów nietrudno. Silne detergenty naruszają naturalną barierę hydrolipidową, czyniąc cerę podatną na uszkodzenia mechaniczne i nadkażenia bakteryjne. Natomiast  substancje zapachowe oraz sztuczne barwniki uatrakcyjniają produkt, ale też zwiększają ryzyko wystąpienia podrażnień czy reakcji alergicznych. Osoby, które mają cerę wrażliwą, powinny kierować się zasadą – mniej znaczy więcej. Minimalizm kosmetyczny w ich przypadku jest ze wszech miar wskazany. Ponadto warto pozostać wiernym sprawdzonym produktom, które nie podrażniają i dobrze spisują się w swojej roli. Kosmetyki dla cery wrażliwej powinny być wolne od sztucznych barwników, substancji zapachowych i silnych detergentów. Dobrze jest wybrać takie o hipoalergicznej formule. W przypadku skóry wrażliwej dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dermokosmetyki.

W czym prać ubrania przy skórze wrażliwej?

Skóra wrażliwa może reagować podrażnieniem, która manifestuje się poprzez pieczenie, zaczerwienienie i świąd, także na proszki do prania i płyny do płukania tkanin. Dlatego do czyszczenia swoich ubrań, pościeli i ręczników warto wybierać hipoalergiczne proszki do prania i płyny do  płukania. Na szczęście jest ich na rynku coraz więcej. Wiele z nich może pochwalić się przyjaznym, naturalnym składem.

Jakie materiały podrażniają skórę wrażliwą?

W przypadku cery wrażliwej kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich ubrań. Tkaniny, z których je wykonano, mają długotrwały kontakt ze skórą, co może prowadzić do wielu niepożądanych reakcji. W tym miejscu warto podkreślić, że przemysł tekstylny korzysta z wielu substancji chemicznych, wśród których znajdują się potencjalne alergeny. Aby uniknąć podrażnienia i uczulenia, warto zawsze wyprać nowe ubrania przed pierwszym założeniem.  W ten sposób pozbywamy się potencjalnie toksycznych substancji, które mogły przedostać się na odzież w procesie produkcji. Cera wrażliwa źle znosi kontakt z niektórymi materiałami. Dotyczy to zarówno tkanin syntetycznych takich jak akryl, jak i naturalnych, vide wełna. Wiele swetrów wykonanych z wyżej wspomnianych włókien podrażnia mechanicznie skórę, po prostu drapiąc ją wystającymi, twardymi włóknami. Warto mieć to na uwadze i w miarę możliwości stawiać na kardigany z wiskozy z dodatkiem nylonu lub wykonane z bawełny.

Jak centralne ogrzewanie wpływa na cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa nie lubi sezonu grzewczego. Gdy włączamy kaloryfery, powietrze jest suche i może wyciągać wodę ze skóry, co prowadzi do jej wysuszenia. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie w okresie jesienno-zimowym pamiętać o aplikacji kremów do twarzy i balsamów do ciała, które zawierają emolienty. Te substancje o działaniu natłuszczającym, pozostawiają specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed przeznaskórkową utratą wody.

Jaka biżuteria jest dobra dla cery wrażliwej?

W przypadku cery wrażliwej należy zwrócić uwagę na to, po jaką biżuterię sięgamy.  Unikajmy tej wykonanej z tombaku, gumy, plastiku oraz metali, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Niestety, tania biżuteria może zawierać metale ciężkie takie jak nikiel, które należą do często spotykanych alergenów. W przypadku skóry wrażliwej najlepiej sprawdzają się precjoza wykonane z metali szlachetnych takich jak srebro, złoto czy platyna. W przypadku dobrej jakości kruszcu są one wolne od potencjalnych alergenów.  Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, postaw na biżuterię ze stali chirurgicznej. Została ona opracowana tak, aby nie podrażniała nawet wrażliwej skóry.