Jak dbać o skórę wrażliwą

Skóra wrażliwa jest bardzo podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy mróz. Nie służy jej też nadmierny kontakt z detergentami i komponentami zapachowymi. Na dodatek nie każde ubranie jest dla niej właściwe. Jak dbać o skórę wrażliwą?

Jakie kosmetyki dla skóry wrażliwej?

Nawet jeśli nie jesteśmy kosmetykomaniaczkami, to istnieją produkty, bez których żadna z nas nie potrafi egzystować. Musimy w końcu czymś umyć zęby, zmyć makijaż, umyć twarz, umyć głowę, zabezpieczyć końcówki włosów przed wysuszeniem etc. Skóra wrażliwa jest podatna na podrażnienia, a o te przy nadmiarze chemikaliów nietrudno. Silne detergenty naruszają naturalną barierę hydrolipidową, czyniąc cerę podatną na uszkodzenia mechaniczne i nadkażenia bakteryjne. Natomiast  substancje zapachowe oraz sztuczne barwniki uatrakcyjniają produkt, ale też zwiększają ryzyko wystąpienia podrażnień czy reakcji alergicznych. Osoby, które mają cerę wrażliwą, powinny kierować się zasadą – mniej znaczy więcej. Minimalizm kosmetyczny w ich przypadku jest ze wszech miar wskazany. Ponadto warto pozostać wiernym sprawdzonym produktom, które nie podrażniają i dobrze spisują się w swojej roli. Kosmetyki dla cery wrażliwej powinny być wolne od sztucznych barwników, substancji zapachowych i silnych detergentów. Dobrze jest wybrać takie o hipoalergicznej formule. W przypadku skóry wrażliwej dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dermokosmetyki.

W czym prać ubrania przy skórze wrażliwej?

Skóra wrażliwa może reagować podrażnieniem, która manifestuje się poprzez pieczenie, zaczerwienienie i świąd, także na proszki do prania i płyny do płukania tkanin. Dlatego do czyszczenia swoich ubrań, pościeli i ręczników warto wybierać hipoalergiczne proszki do prania i płyny do  płukania. Na szczęście jest ich na rynku coraz więcej. Wiele z nich może pochwalić się przyjaznym, naturalnym składem.

Jakie materiały podrażniają skórę wrażliwą?

W przypadku cery wrażliwej kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich ubrań. Tkaniny, z których je wykonano, mają długotrwały kontakt ze skórą, co może prowadzić do wielu niepożądanych reakcji. W tym miejscu warto podkreślić, że przemysł tekstylny korzysta z wielu substancji chemicznych, wśród których znajdują się potencjalne alergeny. Aby uniknąć podrażnienia i uczulenia, warto zawsze wyprać nowe ubrania przed pierwszym założeniem.  W ten sposób pozbywamy się potencjalnie toksycznych substancji, które mogły przedostać się na odzież w procesie produkcji. Cera wrażliwa źle znosi kontakt z niektórymi materiałami. Dotyczy to zarówno tkanin syntetycznych takich jak akryl, jak i naturalnych, vide wełna. Wiele swetrów wykonanych z wyżej wspomnianych włókien podrażnia mechanicznie skórę, po prostu drapiąc ją wystającymi, twardymi włóknami. Warto mieć to na uwadze i w miarę możliwości stawiać na kardigany z wiskozy z dodatkiem nylonu lub wykonane z bawełny.

Jak centralne ogrzewanie wpływa na cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa nie lubi sezonu grzewczego. Gdy włączamy kaloryfery, powietrze jest suche i może wyciągać wodę ze skóry, co prowadzi do jej wysuszenia. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie w okresie jesienno-zimowym pamiętać o aplikacji kremów do twarzy i balsamów do ciała, które zawierają emolienty. Te substancje o działaniu natłuszczającym, pozostawiają specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed przeznaskórkową utratą wody.

Jaka biżuteria jest dobra dla cery wrażliwej?

W przypadku cery wrażliwej należy zwrócić uwagę na to, po jaką biżuterię sięgamy.  Unikajmy tej wykonanej z tombaku, gumy, plastiku oraz metali, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Niestety, tania biżuteria może zawierać metale ciężkie takie jak nikiel, które należą do często spotykanych alergenów. W przypadku skóry wrażliwej najlepiej sprawdzają się precjoza wykonane z metali szlachetnych takich jak srebro, złoto czy platyna. W przypadku dobrej jakości kruszcu są one wolne od potencjalnych alergenów.  Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, postaw na biżuterię ze stali chirurgicznej. Została ona opracowana tak, aby nie podrażniała nawet wrażliwej skóry.

Zapraszamy do lektury: