Nietypowe objawy COVID-19

Im więcej chorych na COVID-19, tym więcej nietypowych objawów tej przypadłości. Przyzwyczailiśmy się, że koronawirusów daje symptomy charakterystyczne dla przeziębienia. Powoduje wysoką gorączkę, kaszel, duszności i przyczynia się do zaniku smaku oraz zapachu. Jakie są nietypowe objawy COVID-19?

Ból głowy

Wiele osób, u których wykryto COVID-19, mówi, że podczas infekcji towarzyszył im trudny do wytrzymania ból głowy. Nie miał on nic wspólnego z tradycyjną migreną. Ten ból głowy był dużo silniejszy i niemożliwy do opanowania. Utrzymywał się nawet przez kilka dni i uniemożliwiał normalne funkcjonowanie.

Kołatanie serca

Niektórzy, którzy przebyli COVID-19, skarżą się na kołatanie serca podczas infekcji. Serce pracowało bardzo intensywnie, jak po długim, wyczerpującym biegu. Było to bardzo niepokojące. U niektórych osób kołatanie serca może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, dlatego też ważne jest, aby istniały szpitale wielospecjalistyczne dedykowane osobom, u których stwierdzono koronawirusa.

Trudności z zasypianiem

Infekcja COVID-19 może działać dwojako. Chory może być tak słaby, że cały czas śpi. Czasem jednak nie potrafi zmrużyć oczu przez kilka dni z rzędu. Niekoniecznie z powodu duszności towarzyszących infekcji, czasem jest to jedyny efekt uboczny choroby.

Niska temperatura ciała

Zazwyczaj w kontekście infekcji COVID-19 myślimy o wysokiej gorączce. Tymczasem organizm może być tak osłabiony przez infekcję, że pojawia się problem z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała i ta spada do 35 stopni Celsjusza. Jest to zjawisko niekorzystne.

Zapalenie zatok

Infekcję COVID-19 łatwo można pomylić z zapaleniem zatok, gdyż ta partia ciała może być szczególnie obolała. Wiele osób ma problemy z zatokami, dlatego zakłada, że brak czapki na mrozie zrobił swoje i stan zapalny powrócił. Tymczasem może to być efekt przedostania się do dróg oddechowych koronawirusa.

Utrata mowy

Po wniknięciu koronawirusa do organizmu może wdać się zakażenie bakteryjne dróg oddechowych. To może przerodzić się w zapalenie krtani i utratę głosu. Dzieje się tak, gdy namnażaniu ulegnie jakiś chorobotwórczy szczep gronkowca lub Chlamydia trachomatis. Infekcja bakteryjna wymaga leczenia antybiotykami, z wirusową organizm musi sobie sam poradzić.

Trudności w poruszaniu się

Czasem infekcja COVID-19 skutkuje problemami w poruszaniu się. Chory ma tak osłabiony organizm, iż nie jest w stanie samodzielnie dojść do toalety czy lodówki.  Tak dzieje się przy cięższym przebiegu infekcji.

Biegunka

Choć COVID-19 jest wirusem atakującym drogi oddechowe, to może dawać też typowe objawy gastryczne i powodować biegunki. O te łatwo obwinić rotawirusa, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy odnotowuje się najwięcej tego typu zakażeń.

Zapalenie spojówki, suchość oka

W bardzo rzadkich przypadkach koronawirus może wniknąć do organizmu z powietrza poprzez spojówkę oka. Zazwyczaj lizozym zawarty w słonych łzach skutecznie radzi sobie ze wszystkimi patogenami, ale czasem ten system obronny zawodzi. Wówczas może wdać się zapalenie spojówki i suchość oka.