ABC alergii LECZENIE ALERGII

Inhalacje pomocne przy alergii

Inhalacje pomocne przy alergii

Czym są inhalacje?

Inhalacja to wdychanie par wód mineralnych, roztworów leków (zazwyczaj rozkurczowych i przeciwzapalnych), ziół bądź aerozoli. Inhalacje stosuje się przy zarażeniu górnych dróg oddechowych oraz przy chorobach dolnych dróg oddechowych (choć rzadziej).

Inhalacje są wykonywane przy pomocy specjalistycznego sprzętu (inhalatora lub nebulizatora), w saunie lub w warunkach domowych przy pomocy zwykłej miski i ręcznika. Wtedy wystarczy sparzyć zioła, uzupełnić napar gorącą wodą, wlać go do miski, nachylić się nad nią, zakryć się ręcznikiem i gotowe. Należy jednak uważać, aby woda i para nie były zbyt gorące. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia dróg oddechowych i skóry.

Inhalacje dla małych dzieci

Inhalacje mogą być też zastosowane w sytuacjach, kiedy zachorowało dziecko. Wielu rodziców korzysta z tej metody. Inhalacje są obecnie coraz częściej stosowane po to, aby wyleczyć dzieci z wielu schorzeń, np. długotrwałego kataru czy zapalenia zatok. Jest to metoda w miarę bezpieczna i przynosząca duża ulgę cierpiącym z powodu kataru maluchom.

Inhalacje pomocne przy alergii

Należy mieć na względzie to, że dziecko ma inny organizm niż osoba dorosła i może inaczej reagować na inhalację. Dlatego też należy skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć, czy nasze dziecko może być poddane inhalacji. Lekarz zbada dziecko, przeprowadzi wywiad i profesjonalnie poradzi.

Sposób wykonania domowych inhalacji

Jak już wspominałam, inhalacje są często stosowane w celu zlikwidowania infekcji dolnych bądź górnych dróg oddechowych, pomagają w przypadku astmy i zapalenia zatok. Dla efektywnego leczenia tych chorób niezbędne jest szybkie działanie. Inhalacje są jednym z domowych sposobów, które zapobiegają zaatakowaniu innych narządów przez infekcję.

Domowy sposób to tzw. parówka. Aby zastosować tę metodę, to należy przygotować w misce roztwór, nad którym trzeba się pochylić, nakryć się na ten czas dużym ręcznikiem i po prostu wdychać opary*. Aby parówka przynosiła efekty, to w roztworze muszą się znajdować jakieś leki wykrztuśne lub odpowiednie olejki eteryczne.

Innym sposobem na domowe inhalacje jest zakup kominków aromaterapeutycznych. W środku urządzenia znajduje się świeca, którą zapalamy, a do specjalnej miseczki na kominku należy wlać wodę i odpowiedni olejek. Zapach wytwarzany przez kominek ma działanie nie tylko lecznicze, ale również i relaksujące (bądź inne – w zależności od zastosowanego olejku).
Można także masować ciało (najlepiej klatkę piersiową) odpowiednim olejkiem, dzięki czemu w nocy można go wdychać i korzystać z jego zdrowotnych właściwości.

Olejki aromaterapeutyczne

W inhalacjach stosowane są różne olejki, bowiem mają one różne dobroczynne działania.

  • Olejek bergamotowy stosowany jest w przypadku napięć, depresji czy grypy, bowiem ma działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, uspokajające, przeciwskurczowe, bakteriobójcze, rozkurczowe itp. Stosowany jest przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Stosowanie: masaż (łyżka oleju bazowego + 5 kropli olejku), kąpiel (10 kropli olejku na ¾ wanny ciepłej wody), aromatyzacja (5 kropli olejku + 2 łyżeczki wody).

Inhalacje pomocne przy alergii

  • Olejek eukaliptusowy stosowany jest przy bólach głowy, zmęczeniu umysłowym oraz przy infekcjach dróg oddechowych, oczyszczaniu zatok. Ma on silne działanie odkażające, bardzo skutecznie przeczyszcza kanały nosowe, łagodzi bóle mięśniowe i artretyczne. Stosowanie: masaż (łyżka oleju bazowego – najlepiej migdałowego + 3 krople olejku), kąpiel (10 kropli olejku na ¾ wanny ciepłej wody), aromatyzacja (5 kropli + 2 łyżeczki wody).

Inhalacje a kosmetyka

Inhalacje znalazły zastosowanie także i w kosmetyce. Stosowane są po to, aby przygotować twarz do zabiegów pielęgnacyjnych bądź wyleczyć cerę z niedoskonałości. Inhalacje i kompresy rozszerzają pory, dzięki czemu twarz jest przygotowana do właściwego zabiegu. Z kolei inhalacje z odpowiednimi olejkami aromaterapeutycznymi pomagają zwalczać niedoskonałości cery – np. inhalacja z olejkiem eukaliptusowym jest polecana osobom zmagającym się z trądzikiem.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *