Inhalacje pomocne przy alergii

Innym sposobem na domowe inhalacje jest zakup kominków aromaterapeutycznych. W środku urządzenia znajduje się świeca, którą zapalamy, a do specjalnej miseczki na kominku należy wlać wodę i odpowiedni olejek. Zapach wytwarzany przez kominek ma działanie nie tylko lecznicze, ale również i relaksujące (bądź inne – w zależności od zastosowanego olejku).
Można także masować ciało (najlepiej klatkę piersiową) odpowiednim olejkiem, dzięki czemu w nocy można go wdychać i korzystać z jego zdrowotnych właściwości.

Olejki aromaterapeutyczne

W inhalacjach stosowane są różne olejki, bowiem mają one różne dobroczynne działania.

  • Olejek bergamotowy stosowany jest w przypadku napięć, depresji czy grypy, bowiem ma działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, uspokajające, przeciwskurczowe, bakteriobójcze, rozkurczowe itp. Stosowany jest przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Stosowanie: masaż (łyżka oleju bazowego + 5 kropli olejku), kąpiel (10 kropli olejku na ¾ wanny ciepłej wody), aromatyzacja (5 kropli olejku + 2 łyżeczki wody).

Inhalacje pomocne przy alergii

  • Olejek eukaliptusowy stosowany jest przy bólach głowy, zmęczeniu umysłowym oraz przy infekcjach dróg oddechowych, oczyszczaniu zatok. Ma on silne działanie odkażające, bardzo skutecznie przeczyszcza kanały nosowe, łagodzi bóle mięśniowe i artretyczne. Stosowanie: masaż (łyżka oleju bazowego – najlepiej migdałowego + 3 krople olejku), kąpiel (10 kropli olejku na ¾ wanny ciepłej wody), aromatyzacja (5 kropli + 2 łyżeczki wody).

Inhalacje a kosmetyka

Inhalacje znalazły zastosowanie także i w kosmetyce. Stosowane są po to, aby przygotować twarz do zabiegów pielęgnacyjnych bądź wyleczyć cerę z niedoskonałości. Inhalacje i kompresy rozszerzają pory, dzięki czemu twarz jest przygotowana do właściwego zabiegu. Z kolei inhalacje z odpowiednimi olejkami aromaterapeutycznymi pomagają zwalczać niedoskonałości cery – np. inhalacja z olejkiem eukaliptusowym jest polecana osobom zmagającym się z trądzikiem.

Sabina Sosnowska