MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Immunoterapia podjęzykowa SLIT w alergii


Immunoterapia podjęzykowa SLIT w alergii

Immunoterapia podjęzykowa nazywana jest też immunoterapią miejscową, choć działa systemowo na cały organizm. Mówi się o niej także jako o immunoterapii alternatywnej i jest to określenie trafne, jeśli chodzi o porównanie do immunoterapii podskórnej klasycznej SCIT. Ale nie należy kojarzyć jej z medycyną alternatywną, która nie opiera się na badaniach naukowych.

Jest to stosunkowo młoda dziedzina badań, a w ostatnich latach powstało wiele opracowań poruszających tematykę jej działania.

Skuteczność SLIT w alergii sezonowej
Jako pierwszą potwierdzono badaniami w 2002 r. skuteczność immunoterapii podjęzykowej u dorosłych, którzy cierpieli na alergiczny nieżyt nosa z uczuleniem na pyłki traw. Potwierdzono w nich zmniejszenie nasilenia objawów alergicznych. Metaanalizy wcześniejszych badań pozwoliły na skonkretyzowanie tych wniosków i w 2006 r. stwierdzono, że długość leczenia nie jest bez znaczenia.

Ads code goes here

Znacznie lepiej SLIT działa w cyklu co najmniej 12 miesięcy stosowania, a także, gdy leczenie rozpocznie się na 8 tygodni przed początkiem pylenia. Dalsze prace dotyczyły pacjentów z sezonowym nieżytem nosa i spojówek o umiarkowanie ciężkim i ciężkim przebiegu. I tu również potwierdzono redukcję objawów uczuleniowych o 30% w pierwszym sezonie stosowania i o 36% w kolejnym. Leki interwencyjne nie były pacjentom już tak potrzebne, używali ich odpowiednio o 38% i 46% mniej.

Mimo że istnieją oczywiste korzyści, jak

  • oszczędność czasu pacjenta i opiekunów,
  • bezbolesność
  • wysokie bezpieczeństwo w korzystaniu z metody SLIT,

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij