ABC alergii LECZENIE ALERGII
Immunoterapia podjęzykowa SLIT w alergii

Jest to stosunkowo młoda dziedzina badań, a w ostatnich latach powstało wiele opracowań poruszających tematykę jej działania.
Skuteczność SLIT w alergii sezonowej
Jako pierwszą potwierdzono badaniami w 2002 r. skuteczność immunoterapii podjęzykowej u dorosłych, którzy cierpieli na alergiczny nieżyt nosa z uczuleniem na pyłki traw. Potwierdzono w nich zmniejszenie nasilenia objawów alergicznych. Metaanalizy wcześniejszych badań pozwoliły na skonkretyzowanie tych wniosków i w 2006 r. stwierdzono, że długość leczenia nie jest bez znaczenia.
Znacznie lepiej SLIT działa w cyklu co najmniej 12 miesięcy stosowania, a także, gdy leczenie rozpocznie się na 8 tygodni przed początkiem pylenia. Dalsze prace dotyczyły pacjentów z sezonowym nieżytem nosa i spojówek o umiarkowanie ciężkim i ciężkim przebiegu. I tu również potwierdzono redukcję objawów uczuleniowych o 30% w pierwszym sezonie stosowania i o 36% w kolejnym. Leki interwencyjne nie były pacjentom już tak potrzebne, używali ich odpowiednio o 38% i 46% mniej.
Mimo że istnieją oczywiste korzyści, jak
- oszczędność czasu pacjenta i opiekunów,
- bezbolesność
- wysokie bezpieczeństwo w korzystaniu z metody SLIT,
Wciąż nie jest jednoznacznie potwierdzona jej skuteczność u dzieci. Jakkolwiek w ostatnich latach coraz więcej naukowców skłania się ku poglądowi, że ma ona takie samo lub bardzo podobne oddziaływanie, co na dorosłych. Potwierdzają się przypuszczenia nie tylko o zmniejszanie objawów alergii sezonowych, ale także astmy sezonowej – towarzyszącej objawom nieżytu nosa oraz zużycia leków doraźnych i poprawę niektórych wskaźników spirometrycznych.
Skuteczność SLIT w alergiach całorocznych
Pojedyncze badania porównujące metodę iniekcyjną z podjęzykową w leczeniu alergicznego nieżytu nosa z uczuleniem na roztocza kurzu domowego świadczą o mniejszej skuteczności metody SLIT. Natomiast zebrane w 2007 r. badania dowodzą rzeczywistej skuteczności SLIT w astmie u dzieci z uczuleniem na roztocza oraz pyłki roślin. Niestety w tym przypadku, jak i wielu innych z tego zakresu, niejednorodność analizowanych badań uniemożliwia opieranie się tylko na nich. Równocześnie dwa osobne procesy naukowe przekonują o wpływie SLIT na poprawę kontroli astmy. Wynika z nich, że dzieci oraz młodzież powyżej 14. roku życia leczone przez długi okres (3 lata) tą metodą mogą zmniejszać dawki stosowanych glikokortykosteroidów wziewnych.
Wciąż istnieje potrzeba kolejnych badań nad działaniem SLIT, ale już potwierdziła się jej skuteczność w leczeniu alergii sezonowych. Alergie całoroczne i SLIT, a także pomijany do tej pory w immunoterapii podjęzykowej aspekt alergii pokarmowych również wymagają prób i testów, a dotychczasowe wyniki prognozują interesujące wyniki.
« 3 maja Światowy Dzień Astmy