3 maja Światowy Dzień Astmy

czyli Światową Instytut Zwalczania Astmy w celu poprawy świadomości czym jest astma i jak ją u siebie zdiagnozować i opieki nad astmatykami na całym świecie.

Wielu astmatyków nie ma świadomości, że ich problemy oddechowe to właśnie astma, wymagająca leczenia i bieżącego diagnozowania objawów.
Jak co roku instytuty i ośrodki z całego świata zajmujące się astmą jednoczą się w celu podniesienia świadomości społecznej i wypracowania metod poprawy leczenia astmy na całym świecie.

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Astmy będzie Możesz kontrolować astmę. Tegoroczna impreza jest kontynuacją działań z ostatnich kilku lat i jest zgodna z programem kontroli astmy określonym w wytycznych GINA.

W Światowy Dzień Astmy w 2010 r., GINA rozpoczęła globalną kampanię, mającą na celu zachęcenie rządów, służby zdrowia i pracowników służby zdrowia do starań nad poprawą kontroli astmy i zmniejszenia hospitalizacji astmatyków o 50% do roku 2015. W tym roku GINA rozpocznie kolejny etap kontroli astmy Challenge z internetowego systemu gromadzenia danych dla krajów na całym świecie, aby śledzić ich postępy w redukcji leczenia szpitalnego. Internetowy system gromadzenia danych został opracowany we współpracy z University of British Columbia i będzie się mieścić w http://www.core.ubc.ca/Asthma/GINA. Dodatkowe informacje na temat korzystania z systemu zbierania danych ukażą się podczas Światowego Dnia Astmy.

3 maja Światowy Dzień AstmyMamy kontrolę nad astmą, gdy – • objawy astmy są minimalne
• nie budzimy się w nocy z jej powodu
• nie ma (lub jest minimalna) konieczność stosowania leczenia objawowego
• jesteśmy zdolni do normalnej aktywności fizycznej i ruchu
• mamy normalne (lub prawie normalne) wyniki badań czynności płuc (PEF i FEV1)
• nie mamy – lub bardzo rzadko – napadów astmy.