Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Halloween – horror dla dzieci czy niewinna zabawa?

zabawa

Halloween w Polsce budzi wiele kontrowersji. Święto zapożyczone ze Stanów szczególnie podoba się najmłodszym. Do tego stopnia, że nawet w szkołach organizowane są bale z tej okazji. Czy Halloween to horror dla dzieci czy tylko niewinna zabawa?

Horror według polityków

Święto duchów zapożyczyliśmy od Amerykanów, którzy 31 października hucznie obchodzą Halloween. Już na kilka tygodni przed świętem, dekorują swoje domy i przygotowują stroje. Halloween jest związane z wielką komercją, napędza bowiem biznes. Wszelkie dekoracje, przebrania czy nawet przekąski piętrzą się na sklepowych półkach. I w naszym kraju znajdziemy tego typu produkty. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Uwielbiamy wszelkiego rodzaju okazje, kiedy możemy się pobawić, nic dziwnego, że i Halloween cieszy się u nasz dużym zainteresowaniem. Najbardziej cieszą się dzieci, które w barwnych strojach mogą udać się do szkoły. Tam z kolei coraz częściej organizowane są halloweenowe zabawy, a wycięte dynie zdobią szkolne sale. Posłowie PiS są mniej entuzjastycznie nastawieni. Ich zdaniem, tego typu obchody powinny być w szkołach zakazane. Według partii, Halloween to zafundowanie dzieciom horroru, z czego nie wyniki nic dobrego. Porównują święto do fenomenu Harrego Pottera i oswajaniem dzieci z magicznym światem. Dynie straszą nocą, a dzieci mają później koszmary – to wizja Halloween według PiS. Jednak czy rzeczywiście to aż tak przerażające i niebezpieczne dla najmłodszych?

Zabawa dla najmłodszym

Halloween jest świętem związanym z duchami i wszelkimi tego typu stworami. Dzieci przebierają się za wiedźmy, wampiry, ale także inne postacie, w tym te bajkowe. Dla maluchów to zwyczajnie dobra zabawa i okazja do przebrania. Przy okazji mamy zbieranie cukierków, co także jest dla dzieci atrakcyjne. Nikt nie każe przecież wywoływać duchów w Halloween czy praktykować inne, wątpliwe zabawy. Wycinanie dyni może stanowić doskonały trening zdolności manualnych i lekcji na temat owoców oraz warzyw, które goszczą u nas jesienią. W końcu wyciąć możemy wszystko, nie tylko straszne zęby, jak twierdzą niektórzy. Może politycy przesadzają, skoro dzieci mają możliwość zabawy i poznania kultury, z którą i tak prędzej czy później miałyby styczność. Księża z kolei apelują o niepraktykowanie zwyczajów związanych z Halloween, podkreślają zwiększone ryzyko opętań. Ale czy każde dziecko przebrane w tym dniu od razu musi zostać opętane przez złe duchy?

HalloweenIdąc pomysłem PiS równie dobrze moglibyśmy zakazać obchodów innych świąt, gdyż w każdym znaleźlibyśmy coś, co z pewnością budziłoby pewne wątpliwości. Halloween obchodzone jest w różnych krajach. To czy chcemy brać w nim udział i czy pozwalamy na to naszym dzieciom nie powinno być decyzją rządu. W końcu mamy prawo decydować o swoim życiu. Jakie jest Wasze zdanie na temat Halloween?

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *