prognozy pogody

Orkan Grzegorz nie odpuszcza. W miniony weekend dokonał wielu szkód na swojej drodze. To nie koniec jego działań, gdyż prognozy nie zapowiadają się najlepiej. Czego możemy spodziewać się na początek nowego tygodnia? Co mówią prognozy pogody?

Jeden orkan – wiele zniszczeń

Natura to potężny żywioł, o czym nie raz mogliśmy się przekonać. Rok 2017 nie jest łaskawy ze względu na panującą aurę. Ledwo zakończyło się lato – deszczowe i burzowe, które pozostawiło wiele osób bez dachu nad głową. Przyszła jesień, a wraz z nią silny wiatr. A jak wiemy, on także potrafi pokonać wszelkie przeszkody na swojej drodze. Orkan Grzegorz, który odwiedził nasz kraj, pozbawił niektórych dostępu do prądu. Jeszcze wczoraj, duża część Dolnego Śląska była bez prądu. Najsilniejszy wiatr zarejestrowany został nad morzem, co i tak nie przeszkodziło niektórym śmiałkom w spacerach po plażach. W wielu województwach, straż pożarna oraz inne służby wyjeżdżały na interwencje nawet kilkaset razy. Zniszczeń jest wiele, w tym połamane i powalone na drogi drzewa czy zniszczenia na cmentarzach, oraz innych terenach. Niestety to nie koniec zagrożenia, ponieważ na poniedziałek 30 października zapowiadane są nie tylko silne wiatry.

Prognoza na poniedziałek 30 października

REKLAMA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla wszystkich województw naszego kraju. W województwie pomorskim, gdzie panuje obecnie najgorsza sytuacja pogodowa, mamy ostrzeżenie drugiego stopnia, związane z bardzo silnym wiatrem. Dla reszty kraju wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Polska jest aktualnie na skraju niżu. Arktyczne powietrze napływa do nas z północy. Na zachodzie możemy zaobserwować przejaśnienia. Deszcz oraz śnieg pojawią się na wschodzie kraju. Najwięcej opadów prognozowanych jest w górach i terenach podgórskich. Dziś rano, Krupówki były całe pokryte białym puchem, niczym ze świątecznej pocztówki. Najmocniej powieje na północy, nawet do 100 km/h. Silny wiatr jest także zapowiadany na wschodnią część – do 50-60 km/h. Temperatura może sięgać zaledwie kilku stopni Celsjusza. Od 0 w rejonach podgórskich do 4 stopni. Wiatr może w porywach sięgać prędkość nawet 110 km/h, więc zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie na terenach z dużą ilością drzew i zabudowań.

silny wiatrW nocy spodziewane są opady deszczu oraz śniegu. Temperatura może spać nawet do 4 stopni poniżej zera. Dość porywisty wiatr będzie szalał w górach oraz na wybrzeżu. W taką pogodę odradzamy wycieczki po górach czy kąpiele w morzu. Warto śledzić komunikaty pogodowe i dostosowywać się do zaleceń, by zachować bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że pogoda szybko się poprawi i nie wyrządzi już żadnych zniszczeń.

Katarzyna Antos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here