PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Farbowanie włosów – jakie są przeciwwskazania dla alergików?

Farbowanie włosów przy alergii

Na ogół silne stężenie środka utleniającego jest najbardziej szkodliwe dla tych alergików, którzy obawiają się farbowania, by uniknąć podrażnień skóry, oczu, oznak pieczenia.

Zatem w farbach o jaśniejszych odcieniach może tego utleniacza być więcej. A u osób o włosach już wcześniej farbowanych czy po prostu słabych środek ten zadziała silniej niż u pozostałych.

Także te farby, które nie zawierają amoniaku silnie ingerują w budowę włosa. Podnoszenie łuski osłonki włosa można dokonać również innymi środkami silnie alkalicznymi. by po farbowaniu zamknąć łuski preparatem o kwaśnym pH, co zawsze w jakiejś mierze osłabia włosy, zwiększa ich łamliwość i matowość.
Niejednokrotnie próbujemy się ratować lipidowymi nabłyszczaczami, ale nie zapominajmy, że zaingerowaliśmy podczas farbowania włosów także silnie w skórę głowy.

Uczulenie na farby do włosów – skąd się bierze?

Farbowanie włosów przy alergiiUczulenie jest częstą reakcją, a pieczenie po podrażnieniu skóry może się utrzymywać i dokuczać nawet kilka dni po farbowaniu.

W sklepach dla alergików pojawiają się alternatywy dla tych farb – np. z prosem i ekstraktami roślinnymi jako bezpiecznymi barwnikami niezawierającymi PPD (p-fenylenodiaminy, która często wywołuje podrażnienia skóry), bez amoniaku, parabenów i metali ciężkich w składzie.

Bezpieczne farbowanie włosów

Czy faktycznie alergicy zaopatrujący się w marketach i drogierach nie mają szans na czerpanie radości z nowego koloru włosów? Niekoniecznie.

Farbowanie włosów przy alergii

Jeśli już jesteśmy tak zdeterminowani, by poeksperymentować z farbowaniem to powinniśmy zacząć od tych kolorów, w których jest jak najmniej utleniaczy (a zatem nie zaczynać od płowego blond) i szukać w drogeriach tych produktów, które nie mają przeciwwskazań dla dzieci.

Jeśli nawet wcześniej nie zwracaliśmy uwagi na skład farb i szamponów koloryzujących to warto odtąd zwrócić uwagę na informacje dopuszczające dzieci (osoby poniżej 16 roku życia) do stosowania tych specyfików, one powinny uczulać najmniej.