SPORT Życie z alergią

Alergik na siłowni

Alergik na siłowni

Zrób wywiad

Zanim zaczniesz ćwiczyć dobrze jest zorientować się w sytuacji. Najlepiej zapytać opiekuna sali ćwiczeniowej lub instruktora pracującego w tej sali, jak często jest ona sprzątana i jakimi środkami. Jeśli nie jest w stanie odpowiedzieć (choć powinien) możesz spytać ćwiczących tam o ich opinie.

Często ci z wzorcową muskulaturą wiedzą najwięcej, a wcale nie są nieprzyjaźnie nastawieni do nowicjuszy. A przecież są przepisy mówiące o tym, jak zorganizowana ma być siłownia. Poza tym, każda z nich powinna mieć swój wewnętrzny regulamin, gdzie opisuje się także zasady dotyczące higieny.

Nie tylko w saunie na zapleczu sali do ćwiczeń.

Chroń skórę

Jeśli jednak za namową znajomego albo instruktora już zdecydowałeś się na zakup miesięcznego karnetu na siłownię, ale nie jesteś przekonany, czy nie zrobisz tam krzywdy swojej skórze, spróbuj zastosować się do kilku porad.

Alergik na siłowniPo pierwsze: weź ze sobą ręcznik – dostatecznie duży, by zakryć nim ławeczkę, na której leżysz czy oparcie. Możesz też nosić ubrania z długimi rękawami, ale mogą być nieco uciążliwe – w końcu przyszedłeś ćwiczyć i będziesz się pocić. Poza tym nie ochronią wszystkich miejsc, np. karku.
Chodzi o to, by odseparować własną skórę od miejsc, które miały bezpośrednią styczność z ciałami i potem osób ćwiczących tu przed Tobą.

Druga sprawa to rękawiczki. Najtańsze naprawdę nie są drogie, a ochronią Twoje dłonie przed tym, co na sztandze zostawili poprzednio jej używający. Ponadto zakładając je na trening możesz zapomnieć o odciskach.

http://www.dreamstime.com/-image23569655

Przy zakupie zwróć uwagę na to, żeby były wykonane ze skóry, przynajmniej w części wewnętrznej dłoni, ponieważ skóra rzadziej powoduje reakcje alergiczne. Mogą to też być rękawiczki dla biegaczy czy narciarzy biegowych, te jesienne są cienkie a jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości (można je często prać w temperaturze 30-40 st. i szybko schną), na ogół odprowadzają wilgoć i są zrobione z materiału oddychającego.

Po skończonych ćwiczeniach pamiętaj, aby się wykąpać. Jeśli kąpiesz się w nieznanym lub nowym miejscu koniecznie weź ze sobą zwykłe gumowe klapki, które osłonią Twoje stopy i zmniejszą ryzyko przedostania się na nie drobnoustrojów powodujących np. grzybicę, a po kąpieli szybko wyschną.