Alergia u dzieci SZKOŁA I RÓWIEŚNICY

Alergik w przedszkolu

Alergik w przedszkolu

Ocena siebie i swoich ograniczeń przez dziecko zależy od nas, rodziców. Mamy znacznie łatwiej, gdy dziecko jest większe (w wieku gimnazjalnym, licealnym) wtedy z inności zrobi atut – chętnie samo zainicjuje zachowania pokazujące własną nietuzinkowość.

W tym wieku bowiem kształtowanie własnej indywidualności, chęć wyróżnienia się w grupie jest zachowaniem dość powszechnym.

Dylemat przedszkolaka

Jeśli na co dzień, w domu wzmacniamy w nim poczucie inności (inne dania podczas posiłków, zachowanie specjalnej ostrożności w relacjach z przyrodą, zwierzętami, produktami żywnościowymi itd.) to tym bardziej inne będzie się czuło w kontaktach z rówieśnikami.

Alergik w przedszkoluPowinniśmy od początku zdiagnozowania u malucha reakcji alergicznych uświadomić dziecko, że to nie jest ułomność, że tak samo jak dzieci różnią się na jasno- i ciemnowłose, szczupłe i grubsze i nie jest to ułomność – tak samo dzielą się na alergików i tych, którzy mają bardziej banalny świat, bez alergii. Takie postawienie sprawy może być dla dziecka inspirujące.

Nauczmy się oswajać malucha z alergią jak z nowym zwierzątkiem w domu, małymi kroczkami, by z nowego lokatora w domu stał się przyjacielem.

Wspólnie przy stole

Nie zapominajmy jednak wzmacniać w dziecku zachowań związanych z zapobieganiem reakcji alergicznych, by odruchowo unikało tego, co mu szkodzi.

Z czasem tak do tego przywyknie, że przestanie koncentrować uwagę na tym, by pamiętać o poszczególnych zagrożeniach – staną się częścią jego życia. Nieodłączną, ale nie uprzykrzoną.

Jednocześnie w domu trzeba dbać o to, by wszyscy razem jedli przy stole podobne dania, jedynie zmodyfikowane stosownie np. sorbet obok lodów mlecznych, zupa ze śmietaną obok bezśmietanowej itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *