Leukotrieny to związki chemiczne, lipidy związane z układem immunologicznym, podobne do związków histaminowych – biorą one udział w reakcjach zapalnych i alergicznych a są produkowane w naszym organizmie.

Lepiężnik na leukotrieny

Występują w wydzielinie dróg oddechowych; wywołują lub nasilają objawy takie jak utrudniony przepływ powietrza w oskrzelach, większe wydzielanie i zbieranie się śluzu, skurcz oskrzeli czy naciek komórek zapalnych w drogach oddechowych.

Wyciąg z liści lepiężnika (rośliny o liściach w charakterystycznym kształcie serca) skutecznie blokuje syntezę tych związków. To rodzaj byliny nadwodnej, występujący w Polsce w czterech odmianach (biały występujący w górach, kutnerowaty, różowy – od średniowiecza używany do leczenia ran, a nawet epilepsji i dżumy oraz lepiężnik wyłysiały, występujący często w Karpatach).

Dawkowanie

LepiężnikAlergicy otrzymujący po 50 mg tego specyfiku reagowali podobnie jak po zastosowaniu konwencjonalnych środków przeciwalergicznych. Lepiężnik wpływał bowiem na odblokowanie zatkanego nosa i poradził sobie z powstrzymaniem kichania.

Eksperyment ten został przeprowadzony w 2006 r. w Szkocji i od tamtej pory roślina zyskała miano skutecznego specyfiku dla alergików. Co ważne – w pełni naturalnego!