Ciąża i dziecko

Dzieci pojadą na rowerze w kasku

w kasku

Wiosną rozpoczyna się sezon rowerowy. Jednośladami dojeżdżamy do pracy, wybieramy się na weekendowe przejażdżki czy wszelkie wycieczki. Z rowerów korzystają także najmłodsi i to właśnie ich dotyczą planowane zmiany Ministerstwa Infrastruktury. Dzieci pojadą na rowerze w kasku. Kogo dokładnie obejmą nowe przepisy?

Bezpieczeństwo na drodze

Ze względu na bezpieczeństwo na drodze, określone są przepisy, które dotyczą także rowerzystów. A na drogach ich sporo, w dodatku w różnym wieku. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się na drogach rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Milusińscy od 10 do 18 roku życia zobowiązani są do posiadania karty rowerowej. Odpowiedni egzamin, zarówno teoretyczny jak i praktyczny zdaje się w szkole podstawowej. Osoby powyżej 18 roku nie muszą mieć takowego dokumentu, ale za to są zobowiązane do przestrzegania zasad ruchu drogowego, podobnie jak kierowcy czy piesi. Zachowanie bezpieczeństwa jest bardzo ważne, zwłaszcza, jeśli kierujemy jakimś pojazdem. Dzięki przestrzeganiu przepisów minimalizujemy ryzyko wypadku czy zdarzenia drogowego. Dlatego przepisy są wciąż aktualizowane i dostosowywane do wymagań, jakie stwarza np. nowa infrastruktura.

Na rowerze, ale w kasku

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało zmianę przepisów rowerowych, które dotyczą najmłodszych. Zgodnie z założeniami, dzieci do lat 14 miałyby obowiązek jazdy na rowerze w kasku. Ministerstwo zapewne ma na względzie bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Statystyki wypadkowe mówią same za siebie. Wypadki z udziałem rowerzystów, w tym dzieci zdarzają się dość często. A jak wiemy, kask ochronny jest w stanie zapobiec ciężkim i poważnym uszkodzeniom głowy. Planowane zmiany Ministerstwa Infrastruktury wydają się być jak najbardziej uzasadnione. Na pewno wejdą w życie w tym, bądź w przyszłym roku, gdyż stanowią element planu na lata 2018-2019, przygotowanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Bezpieczni i widoczni na drodze

na rowerze w kaskuRowerzyści, zwłaszcza ci niewidoczni stanowią wielkie zagrożenie na drogach. Sami ryzykują jeżdżąc po zmroku bez kamizelek czy odblasków, nie wspominając już o kaskach. Nawet osoby dorosłe wykazują się wielką brawurą, nie dostosowując się do przepisów ruchu drogowego. Widoczny rowerzysta na drodze to sygnał dla kierowcy, który widząc taką osobę, może zwolnić czy ją wyminąć, zwłaszcza na terenach, czy w sytuacji, gdzie widoczność jest słaba. Dzieci tym bardziej powinny uważać na drodze, poruszając się na rowerach. Zmiany dotyczące jazdy w kasku to nie nowość. Obowiązują bowiem w wielu innych krajach europejskich. Miejmy nadzieję, że poprawią one bezpieczeństwo na drogach i nauczą nie tylko najmłodszych, ale także tych nieco starszych, że warto dbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Katarzyna Antos