co uczula w kwietniu

Kwiecień pleceń….a wieść plecie, że wiosną alergia bywa wyjątkowo uciążliwa. Wszystko za sprawą większej liczby alergenów w naszym otoczeniu. Piękna pogoda za oknem nie wszystkich napawa dobrym humorem, szczególnie alergików. Co uczula w kwietniu?

Wiosna z alergią

Początek wiosennej pory roku to wyjątkowy czas. Dla alergików jest to gorący okres pod względem uczuleń, zwłaszcza wziewnych. Rozkwitające pąki krzewów i drzew rozpoczynają sezon pylenia roślin. Te z kolei są alergenami, które przyczyniają się do powstawania różnych, dokuczliwych objawów, jak katar, kaszel, łzawienie i świąd oczu. Kwiecień jest miesiącem, kiedy coraz więcej roślin zaczyna pylić. Wzrost temperatury sprzyja wiośnie, ale nie alergikom, którzy muszą walczyć z uciążliwym kichaniem. Każdy alergik powinien wiedzieć, które rośliny są najbardziej szkodliwe w danym miesiącu roku, o czym mówi nam kalendarz pylenia. Co uczula w kwietniu?

Rozpoczęcie sezonu pylenia brzozy

Od lat nie mieliśmy tak ciepłego i pogodnego początku kwietnia. Wraz z jego nadejściem rozpoczął się sezon pylenia brzozy. Drzewo ma bardzo charakterystyczną białą korę i kotki, czyli kwiaty, z których pyłek unosi się w powietrzu. Pyłki brzozy są dość silnym alergenem, a w przeciągu kolejnych dni, ich stężenie wzrośnie. Dlatego osoby uczulone, oprócz przyjmowanych środków leczniczych, powinny ograniczyć ekspozycję na alergen. Brzoza będzie pylić do końca maja, więc zalecamy alergikom rozsądne planowanie wolnych weekendów.

Wysoki poziom pylenia topoli

Uczuleni na topolę powinni mieć się na baczności, ponieważ w kwietniu stężenie tego pyłku osiąga wysoki poziom. Okres pylenia topoli rozpoczął się już w marcu i potrwa do końca kwietnia. Topola należy do rodziny wierzbowatych. Tutaj także mamy styczność z wiszącymi kotkami, których pyłek rozsiewany jest przez wiatr. Biały puch pozostaje na chodnikach i trawnikach. Może podrażniać błonę śluzową nosa oraz spojówki, wywołując nieprzyjemne objawy. Topoli nie brakuje w parkowych alejkach, więc w szczycie pylenia odradzamy alergikom spacery w ich okolicach.

Niskie stężenie pyłku wierzby, wiązu i klonu

W kwietniu, z większą ulgą odetchną uczuleni na pyłki wierzby, klonu i wiązu. Rośliny nie będą tak dokuczliwe jak w poprzednim miesiącu, co nie oznacza, że objawy alergii nie mogą się pojawić. Wierzba raczy nas baziami, które niestety nie sprzyjają zdrowiu alergików. Niektóre gatunki tego drzewa są w naszym kraju objęte ścisłą ochroną. Klony zaś występują bardzo często w parkach i terenach miejskich. Z pewnością poznamy je po liściach i dwuskrzydlakach. Być może mniej znanym gatunkiem drzew jest wiąz, który bywa wykorzystywany jako roślina ozdobna. Na szczęście z biegiem kolejnych dni kwietnia, alergeny będą coraz mniej aktywne dla uczulonych.

pyłkiWarto śledzić na bieżąco komunikaty o wysokości stężenia pyłków roślinnych i ich występowaniu na danych obszarach kraju. Dzięki temu alergik jest w stanie optymalnie zaplanować urlop, wybierając okres i miejsce najmniej szkodliwe dla jego zdrowia. Wiedząc co uczula w kwietniu, możemy skuteczniej walczyć z objawami alergii, unikając terenów, gdzie występują uczulające nas rośliny.

Katarzyna Antos