okres pylenia wierzby

Alergia na pyłki najbardziej dokucza wiosną. Rośliny budzą się do życia, pogarszając jego komfort alergikom. Na kiedy przypada okres pylenia topoli i wierzby?

Alergia na pyłki – kalendarz pyleń

Kalendarz pyleń to niezbędnik każdego alergika, a w szczególności osoby uczulonej na pyłki roślin czy grzyby. Przedstawia okresy pylenia z podziałem na poszczególne miesiące oraz wysokością stężenia pyłków danych roślin czy grzybów. Przez cały rok pokazuje, kiedy możemy obawiać się największego stężenia alergenów w powietrzu. Alergia na pyłki roślin występuje bardzo często i bywa dokuczliwa. Kalendarz pyleń pozwala przygotować się na uciążliwy sezon pylenia.

Alergia na pyłki – okres pylenia topoli i wierzby

Marzec rozpoczyna pełny sezon pylenia roślin. Nadchodzi wiosna i znacznie chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Tym samym zwiększa się ekspozycja na alergeny, w tym pyłki roślin. Marzec to także początek okresu pylenia topoli i wierzby. Topole kwitną w formie wiszących bazi. Kwiatostany utrzymują się na drzewach przez marzec i kwiecień. Marzec to także miesiąc, gdzie na drzewach królują żółte kotki wierzby. Pszczoły chętnie je zapylają, a alergicy mogą zacząć narzekać na uporczywy katar. Wierzba uczula więc podwójnie – zarówno jako alergen wziewny, którym są pyłki unoszące się w powietrzu oraz pokarm białkowy pszczół. okres pylenia topoliTypowe objawy alergii na pyłki topoli czy wierzby to kichanie, łzawienie oczu oraz duszności. Objawy mogą nasilać się w słoneczne dni a zmniejszać w okresie deszczowym. Okres pylenia topoli obejmuje marzec, kwiecień oraz maj. Wierzba pyli zaś od marca do końca czerwca, jednak najbardziej uciążliwy dla alergików będzie przełom marca i kwietnia.

Po zaobserwowaniu objawów alergii wziewnej na pyłki najlepiej skonsultować się z alergologiem. Dokuczliwy katar czy problemy z układem oddechowym mogą całkowicie zepsuć nam wiosenny nastrój. Znając okres pylenia topoli i wierzby będziemy mogli przygotować się na skuteczną walkę z alergenami.

Katarzyna Antos