dziecko w sieci

Dzieci chętnie korzystają z Internetu. Potrafią niekiedy więcej niż dorośli, bo wychowują się w erze nowoczesnych technologii. Ale Internet to nie tylko bajki czy inne kolorowe obrazki, to także wiele zagrożeń, które czekają na nasze pociechy. Czy dbasz o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Jak ryba w wodzie

Maluchy od początku swojego rozwoju mają kontakt z nowoczesnymi urządzeniami. Kilkulatki dobrze wiedzą czym jest smart fon lub tablet. Nie straszny im komputer oraz jego funkcje, które przerażają niekiedy dorosłych użytkowników. Dzieci swobodnie czują się w sieci, choć nie są świadome wynikających z użytkowania zagrożeń.  Możemy pozwolić im na poznanie Internetu, ale warto robić to z głową i rozsądkiem, a przede wszystkim bezpieczeństwem. Wiele mówi się o cyberprzemocy czy innych tego typu zagrożeń, któruch pełen jest Internet.

Cały dzień przed ekranem

Rodzice niekiedy pozwalają dzieciom bez ograniczeń korzystać z telefonu czy komputera. Problem jest większy, gdy dziecko posiada swój własny sprzęt i nie jest w żaden sposób kontrolowane. Zbyt duża ilość godzin spędzonych przed ekranem nie jest dobra dla wzroku oraz innych funkcji organizmu dziecka. Maluchy naśladują rodziców, którzy czas spędzają na portalach społecznościowych.  Dając takie przykład, czy nie wylosowując się z prywatnych konta, dajemy dziecku dostęp do tego, co niekoniecznie jest dla niego odpowiednie. Pokazujemy też, że jest to ciekawy świat. W końcu poświęcamy mu tyle uwagi. Dziecko to widzi i powiela w swoim zachowaniu.

Aplikacje ochronne

Nie wszystkie treści dostępne w sieci są odpowiednie dla dzieci. Rodzice mogą mieć kontrolę nad tym, jakie strony przegląda ich pociecha. Istnieją bowiem specjalne oprogramowania, aplikacje ochronne czy programy kontroli rodzicielskiej, które umożliwiają blokadę pewnych stron i kontrolę przeglądania sieci. Rodzic wie, ile czasu dziecko spędza przed komputerem  oraz jakich treści wyszukuje. Aplikacje mobilne pozwalają także na śledzenie miejsc, z których loguje się nasza pociecha, co może być bardzo pomocne w przypadku braku kontaktu czy nieprzewidzianego zdarzenia.  Dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, takich jak wyciek danych osobowych. Dlatego warto chronić dane prywatne poprzez zabezpieczenia i blokady oraz uczulić dzieci na potencjalne sytuacje, które mogą być powodem do niepokoju.

dziecko w sieciDbając o bezpieczeństwo dziecka w sieci, chronimy go przed nieodpowiednimi treściami, cyberprzemocą czy innymi sytuacjami, które mogłyby zakończyć się tragicznie. Umiejętne korzystanie z sieci to podstawowy element współczesnego wychowania. Od Internetu nie uciekniemy, ale możemy nauczyć się, jak z niego bezpiecznie korzystać.

Katarzyna Antos