Domy tanie w budowie

Chcesz postawić własny dom jednorodzinny na działce jednak nie wiesz, który z nich będzie najlepszą i możliwie najtańszą opcją? Całe szczęście, współczesne projekty domów to nie tylko wielkie, wielokondygnacyjne obiekty. Jak powinien wyglądać dom tani w budowie? Wyjaśniamy!

Domy tanie w budowie – czym się wyróżniają?

Jeśli chcesz postawić na działce dom tani w budowie, warto będzie zdecydować się na konkretny, gotowy projekt takiego domu. Odpowiednio zaprojektowany dom będzie wyróżniał się tym, że koszta budowy będą możliwie ekonomiczne – z kolei utrzymanie takiego domu też nie będzie pochłaniało zbyt wiele miesięcznego domowego budżetu. Domy tanie w budowie przeznaczone są nie tylko dla małych rodzin, ale też dla tych większych – zależnie od zabudowy i rodzaju działki, jaką posiadasz pod budowę. Zabudowa taniego w budowie domu wcale nie musi być prosta – choć to ona będzie najbardziej ekonomiczną opcją. Możesz zdecydować się na dom:

– w zabudowie szeregowej,
– bliźniaczy,
– parterowy,
– z poddaszem użytkowym.

Są to najbardziej popularne propozycje projektów domów, których wybudowanie będzie mieściło się w budżecie zakupu projektu. Tanie w budowie domy pozwalają na cieszenie się prywatnością i osobistą przestrzenią w stosunkowo… niskiej cenie!

Projekty tanie w budowie – czy można wybudować dom taniej?

Jeśli chcesz zdecydować się na projekt domu taniego w budowie, nie musisz wcale ograniczać się do prostej bryły. Dlaczego? Otóż, ostateczne koszta i tak zależeć będą od stopnia skomplikowania projektu, a nie jego wielkości! Tak więc, dom można wybudować taniej – jednak pod warunkiem, że będzie on miał regularny kształt oraz nie posiadał wielu architektonicznych detali. Tani w budowie dom powinien posiadać komfortową, ale też funkcjonalnie rozplanowaną przestrzeń. Najbardziej korzystnie cenowo wypadają projekty domów posiadające:

– prostą bryłę,
– plan oparty na rzucie kwadratu bądź prostokąta,
– dwuspadowy dach,
– połaciowe okna,
– okna francuskie (portfenetry) zamiast balkonów.

Do tanich w budowie projektów domów często dołączane jest również poddasze użytkowe, które pozwala na ograniczenie strat ciepła, uciekającego dachem. Brak balkonu, który byłby połączony ze stropem, również pozwala na uniknięcie strat ciepła.

Elewacja i optymalizacja tanich domów

To, że dom będzie tani w budowie nie oznacza, że musi być… nieładny! Można bowiem zwartą bryłę projektu domu ozdobić materiałami wykończeniowymi takimi, jak tynk w dowolnym kolorze, połączony np. z naturalną okładziną (kamień lub drewno). Nie będzie to generowało wysokich kosztów, co przemawia na korzyść tego typu projektów. Dzięki temu, możesz dopasować projekt pod upodobania estetyczne całej rodziny.

Warto również w tym przypadku zrezygnować całkowicie z podpiwniczenia – ponieważ brak piwnicy wpływa na ogromne oszczędności, związane z budową domu. Zdecydowanie lepiej będzie postawić np. na pomieszczenie gospodarcze, wnękową szafę, schowki pod schodami bądź spiżarnię, w jakiej też możesz przecież przechowywać różne rzeczy. Dzięki temu, efektywnie wykorzystasz wnętrze domu i nie zwiększysz przy tym jego powierzchni – co mimowolnie wpłynęłoby na zwiększenie się ostatecznych… kosztów budowy!