DOM ALERGIKA Życie z alergią

Dom z gliny – rozwiązanie dla alergików

Dom z gliny - rozwiązanie dla alergików

Każdy może poeksperymentować w tak prostym materiałem jak glina i słoma, które rzadko spotyka się w budownictwie rozdzielnie.

Glina stała się popularnym budulcem dzięki unikalnym właściwościom termicznym, optymalnym utrzymaniem wilgoci i zaletom konstrukcyjnym, co wykorzystują szeroko również owady np. termity oraz ptaki, głównie jaskółki.

Rozwiązanie dla alergików

Ta technologia budowy domu jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, głównie ze względu na gliniane tynki, które niezwykle poprawiają jakość powietrza, utrzymując poziom wilgotności w granicach przyjaznych dla błon śluzowych (czyli ok. 60% Rh).

Dlaczego glina?

Jest bardzo powszechnie dostępnym materiałem. Ta z lokalnych wyrobisk nadawała się do użycia niemal bez przetworzenia. Jest bardzo plastyczna w stanie wilgotnym lub mokrym i niezwykle twarda, gdy wyschnie.

Wykorzystywana do wznoszenia ścian w technikach takich jak tzw. glinobitka, strychulec, szachulec, w połączeniu ze słomą ma jeszcze większe właściwości wytrzymałościowe. Idealnie nadaje się na ściany budynków mieszkalnych i obiektów budowlanych w podobnej skali.

Unikalny mikroklimat w domu

Oprócz względów konstrukcyjnych istotne są walory fizyczne związane z kształtowaniem mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Już 8 cm tynku glinianego tworzy tzw. akumulator – zarówno ciepła, jak i wilgotności.

Dzięki swojej unikalnej budowie molekularnej glina wchłania nadmiar wilgoci z powietrza, magazynuje i oddaje ją w chwili, gdy wilgotność spada. Mówimy wówczas o tzw. oddychaniu ścian – zdolności regulowania poziomów wilgotności. Z tego względu tynki gliniane stosuje się w bibliotekach i tych pomieszczeniach, gdzie wymagana jest wysoka jakość powietrza.

Współcześnie tynk gliniany stosuje się z powodzeniem na prawie każdy materiał konstrukcyjny np. cegłę, bloczki MAX czy beton komórkowy. Dzięki temu w każdym domu i mieszkaniu w bloku można zastosować naturalne wykończenia ścian.

Są one standardem dla domów wznoszonych w technice tzw. strawbale, wykorzystującej zwykłe kostki słomy do izolacji termicznej. Dzięki ich zastosowaniu dom jest równie dobrze ocieplony co w przypadku użycia 40 cm styropianu. Przy bardzo niskim koszcie słomy uzyskuje się bardzo wysoki standard energooszczędności w trakcie eksploatacji.

Dom z gliny – czy to się opłaca?

Z domami jest jak z samochodami, powstają, by realizować różne potrzeby, w rozmaitym standardzie, klasie i wyposażeniu. Domy z gliny cechuje niezwykła różnorodność możliwości architektonicznych. To także niedrogi wariant, gdy chcemy sami zbudować sobie dom – można zaoszczędzić prawie 40% kosztów, angażując się samemu w wykonanie i pozyskując lokalnie materiał budowlany.

Efektem jest ogromna satysfakcja i wyjątkowa energia miejsca. Dla bardziej wyrafinowanych i zamożnych rozwiązaniem jest droższy dom z wykończeniowymi tynkami glinianymi w różnych kolorach, wapnem tadelakt, płytkami cotto, drewnem dębowym na konstrukcję i zielonym eko-dachem, np. z łąką na dachu.

Nieduże domy ocieplane słomą (do 100 m2) są idealne dla rozwiązań tzw. pasywnych – czyli wykorzystujących ciepło pochodzące z eksploatacji domu czyli z gotowania itp. oraz oczywiście słońca.

Najczęściej jednak projektuje się typowy system grzewczy, oparty o gaz, paliwa stałe bądź olej. Dobrym rozwiązaniem są też pompy ciepła, wykorzystujące ciepło ziemi. Przy poprawnie wykonanym projekcie i dobrym wykonawstwie domy te wymagają do ogrzewania bardzo mało energii.

Plusy i minusy domów z gliny

Plusy:

 • znakomity mikroklimat i energia
 • niższe koszty eksploatacji
 • przyjazne człowiekowi materiały
 • szeroka dostępność materiałów budowlanych
 • niski wpływ na środowisko
 • w przypadku miejsc wypoczynkowych (agroturystyka) znakomicie przyciągają turystów
 • możliwość stworzenia różnych klimatów – od organicznych low-tech po bardzo ekskluzywne, minimalistyczne

Minusy:

 • potrzeba organizacji słomy na sezon wcześniej przed rozpoczęciem budowy
 • niewielka ilość osób znających tę technologię
 • znikoma ilość architektów potrafiących wykonać projekt zgodnie ze sztuką
 • eksperymentalny charakter

Arkana budowy

Co ważne w takim glinianym budynku można burzyć ściany działowe, ale już nie przesuwać okien. Chyba, że dużym nakładem czasu i finansów.

Czas budowy takiego domuto ok. 3 miesiące na dom 150 m2.

Budynki naturalne buduje się w każdym klimacie od pustynnego po Syberię, a nasz klimat jest na takie budynki jak najbardziej odpowiedni. Nie stosuje się jednak gliny na elewacjach zewnętrznych ze względu na opady – tynk wapienny sprawdza się jednak znacznie lepiej.
(Paweł Sroczyński)