Dom z gliny - rozwiązanie dla alergików

Współcześnie tynk gliniany stosuje się z powodzeniem na prawie każdy materiał konstrukcyjny np. cegłę, bloczki MAX czy beton komórkowy. Dzięki temu w każdym domu i mieszkaniu w bloku można zastosować naturalne wykończenia ścian.

Są one standardem dla domów wznoszonych w technice tzw. strawbale, wykorzystującej zwykłe kostki słomy do izolacji termicznej. Dzięki ich zastosowaniu dom jest równie dobrze ocieplony co w przypadku użycia 40 cm styropianu. Przy bardzo niskim koszcie słomy uzyskuje się bardzo wysoki standard energooszczędności w trakcie eksploatacji.

Dom z gliny – czy to się opłaca?

Z domami jest jak z samochodami, powstają, by realizować różne potrzeby, w rozmaitym standardzie, klasie i wyposażeniu. Domy z gliny cechuje niezwykła różnorodność możliwości architektonicznych. To także niedrogi wariant, gdy chcemy sami zbudować sobie dom – można zaoszczędzić prawie 40% kosztów, angażując się samemu w wykonanie i pozyskując lokalnie materiał budowlany.

Efektem jest ogromna satysfakcja i wyjątkowa energia miejsca. Dla bardziej wyrafinowanych i zamożnych rozwiązaniem jest droższy dom z wykończeniowymi tynkami glinianymi w różnych kolorach, wapnem tadelakt, płytkami cotto, drewnem dębowym na konstrukcję i zielonym eko-dachem, np. z łąką na dachu.

Nieduże domy ocieplane słomą (do 100 m2) są idealne dla rozwiązań tzw. pasywnych – czyli wykorzystujących ciepło pochodzące z eksploatacji domu czyli z gotowania itp. oraz oczywiście słońca.

Najczęściej jednak projektuje się typowy system grzewczy, oparty o gaz, paliwa stałe bądź olej. Dobrym rozwiązaniem są też pompy ciepła, wykorzystujące ciepło ziemi. Przy poprawnie wykonanym projekcie i dobrym wykonawstwie domy te wymagają do ogrzewania bardzo mało energii.