Dlaczego nie potrafisz dogadać się z koleżanką

W życiu każdej z nas przychodzi ten moment, gdy w ogóle nie rozumiemy naszej koleżanki. Przeżywamy wówczas szok i niedowierzanie. Ta fajna, radosna, pracowita i ambitna dziewczyna, nagle staje się leniem niedbającym o siebie, któremu wystarczy marny zasiłek ze strony państwa. Dlaczego nie potrafisz dogadać się z koleżanką?

Żyjecie w dwóch różnych światach

Czasem jest tak, że w pewnym momencie wasze drogi zaczynają się rozchodzić. Niektóre przyjaźnie dobrze funkcjonują tylko przez pewien okres czasu, te kilka lat, kiedy macie wobec życia podobne oczekiwania oraz plany. Z czasem jednak zaczynacie się rozmijać i rzeczą normalną jest to, że tracisz ochotę na kontakt z nią. Gdy ona rodzi dziecko, a ty robisz karierę zawodową, bardzo często pojawia się kryzys. On nie musi zakończyć znajomości, wiele zależy od was.  Jeśli ona ma pasję, a ty potrafisz odnaleźć się w roli cioci, wszystko jest okej. Gorzej, gdy pytasz ją o pracę, kiedy do niej wraca, a ona wysyła ci 10 zdjęć dziecka. To utrudnia jakąkolwiek komunikację. Niestety, wiele kobiet po urodzeniu dziecka zmienia się nie do poznania. Nagle stają się wycofane albo bardzo towarzyskie, tracą ambicje, nie chcą chodzić do pracy, nie mają innych tematów niż dzieci, trudno się z nimi dogadać, bo na każde pytanie odpowiadają fotografią swojego dziecka. Oczywiście, nie zawsze to tak wygląda. Są kobiety, które mają maluszka, jasny plan powrotu do pracy, czytają książki w wolnych chwilach, a na spotkaniach żartują, często wychodzą do koleżanek, ale szanują ich czas i nie zmuszają ich do spotkań o 12, bo ich dziecko akurat wtedy śpi. Zdają sobie sprawę, że koleżanka nie zawsze może wyskoczyć z biura do kawiarni na spotkanie.

Brakuje wam tematów do rozmów

Niestety, z czasem każda z was tak układa swoje życie, że zaczyna wam brakować tematów do rozmów. Ty wolisz spędzać czas z ukochanym w górach, na badmintonie czy plaży. W weekendy spotykasz się z przyjaciółkami, interesujesz się modą czy fotografią. Bardzo ważna jest dla ciebie kariera zawodowa. Ona rezygnuje z pracy, zajmuje się dzieckiem, urządzaniem domu, czyli czymś, co ciebie nie interesuje. Znajdujecie się na zupełnie innych etapach w życiu.

Mieszkacie z daleka od siebie

Czasem pielęgnowaniu więzi nie sprzyja odległość oraz inne godziny aktywności życiowej.  Gdy mieszkacie w innych miastach, trudno często się widywać. Gdy ona ma czas z rana, ty jesteś w pracy, więc też nie umiecie umówić się na rozmowę telefoniczną.

Ona przeżywa depresję poporodową

Czasem koleżanka jest wobec ciebie agresywna, czepia się twoich wyjść z przyjaciółką czy na zakupy. Jej zgryźliwość może być objawem depresji poporodowej. Wiele osób nie radzi sobie z emocjami, ale nie szuka pomocy w gabinecie specjalisty, lecz wyładowuje się na bliskich. Możesz jej zasugerować pomoc terapeuty lub porozmawiać na ten temat z jej partnerem. Musisz jednak liczyć się z tym, że za chęć pomocy także zostaniesz zaatakowana.

Kiepsko odnajduje się w nowej roli

Czasem koleżanka zupełnie nie radzi sobie w nowej roli, np. żony czy matki, przez co jej cały uporządkowany świat nagle się wali, a jej brakuje sił na jego odbudowę. Nie każda chciała być matką, niestety, w XXI wieku wciąż zdarzają się wpadki. Tęsknota za utraconymi marzeniami bywa tak silna, że zupełnie zmienia zachowanie twojej koleżanki.

Brakuje jej uwagi, jej deficyt pochodzi z dzieciństwa

Być może ona zawsze taka była – egoistyczna, dążąca do bycia w centrum uwagi. Wcześniej tego nie widziałaś, bo gdy mieszkała w dużym mieście i pracowała, to miała kontakt z wieloma osobami. Każda z nich w jakimś stopniu zaspokajała jej potrzebę uwagi. Z czasem jednak wyprowadziła się i straciła kontakt z większością z nich. Dlatego jest w stosunku do ciebie bardzo zaborcza.