mózg

Dziecko czy nastolatek potrzebuje dużo siły i energii, także tej psychicznej. W szkole czeka wiele wyzwań, więc mózg musi być na nie dobrze przygotowany.Właściwa dieta dla mózgu wzmocni pracę umysłu i pozwoli go efektywniej wykorzystać.

Zdrowa dieta dla mózgu każdego dnia

Dzieci rosną, więc potrzebują wielu składników odżywczych, witamin i minerałów. Dzięki nim mogą się prawidłowo rozwijać i mają wystarczającą ilość energii oraz siły do zabawy i nauki. Umysł dziecka pracuje na wysokich obrotach, ponieważ wciąż dobywa wiedzę i korzysta z nieskończonych pokładów kreatywności. Istnieją produkty spożywcze, których obecność w diecie wspomaga rozwój i myślenie. Warto wprowadzić je do codziennej diety naszej pociechy.

Warzywa i owoce

Bez dwóch zdań wiadomo, że owoce i warzywa to najlepsze źródła witamin i składników mineralnych. Nie tylko dzieci, ale także dorośli nie powinni o nich zapominać. Niektóre z owoców szczególnie przyczyniają się do rozwoju pracy mózgu. Nalezą do nich jagody. Wzmacniają funkcje poznawcze i pomagają redukować następstwa stresu. Już jedna szklanka tych owoców w codziennej diecie wystarczy, by pozytywnie oddziaływać na młody umysł. Niezwykle zdrowe jest także awokado. Zawarte w nim tłuszcze zmniejszają ciśnienie krwi, chroniąc przed miażdżycą. Odpowiednim produktem jest także granat. Sok tego owocu ma w swoim składzie antyoksydanty, chroniące mózg przed uszkodzeniami. Pozytywne działanie można zaobserwować także po spożyciu roślin strączkowych. Spożywanie fasoli czy soi obniża poziom glukozy we krwi oraz zapewnia właściwą dawkę energii dla dziecka.

Łosoś

Łosoś to jedna z najzdrowszych ryb. Zawiera zdrowe kwasy omega-3, odpowiadające za pracę układu nerwowego. Jedząc łososia dostarczamy organizmowi wielu cennych składników. Takie ryby zdecydowanie częściej powinny pojawiać się w diecie każdego nastolatka. Nie zapominajmy jednak o alergii. Ryby są jednym z alergenów pokarmowych, dlatego osoby na nie uczulone powinny uważać z ich spożywaniem.

Ciemna czekolada

Czekolada jest produktem uwielbianym przez dzieci. Ale tylko ta o wysokiej zawartości kakao jest zdrowa dla organizmu. Oprócz przeciwutleniaczy, które korzystnie działają na proces myślenia, znajdziemy w niej także kofeinę. Substancja ta pobudza wydzielanie endorfin, które odpowiadają za dobry nastrój. Nie można przesadzać z dzienną ilością spożywanej czekolady, ponieważ jest bardzo kalorycznym produktem. Kakao także uczula, co może wywołać reakcje skórne lub pokarmowe.

Orzechy

dieta

Orzechy są zalecane podczas intensywnego wysiłku umysłowego, dlatego to idealna przekąska dla uczniów. Stanowią doskonałe źródło witaminy E, która jest niezbędna w rozwoju wielu funkcji organizmu. Nawet po obróbce termicznej orzechy zachowują swoje właściwości. Unikajmy jednak orzeszków z dodatkiem soli czy cukrów. Najlepsze są te naturalne, bez zbędnych wzmacniaczy smaku. Orzechy, zwłaszcza ziemne bywają przyczyną ataków anafilaktycznych. U osób uczulonych, nawet niewielka ilość może wywołać niepokojące reakcje alergiczne, dlatego rodzice powinni uważać na produkty z ich dodatkiem.

Katarzyna Antos