Czym jest żywność funkcjonalna
Zdjęcie autorstwa Alexy Almond z Pexels

Zewsząd atakują nas nieznane terminy – superfoods, żywność funkcjonalna, żywność wygodna. Co się pod nimi kryje? Czym jest żywność funkcjonalna? Na jakie produkty warto zwrócić uwagę i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Czym jest żywność funkcjonalna?
  2. Żywność funkcjonalna w praktyce
  3. Czym różni się żywność wygodna od funkcjonalnej?
  4. Rodzaje żywności funkcjonalnejRodzaje żywności funkcjonalnej

Czym jest żywność funkcjonalna?

Aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze, powinniśmy stosować zróżnicowaną dietę. Niestety, większość z nas ma dość monotonne menu. W rezultacie brakuje nam pewnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Żywność funkcjonalna została opracowana z myślą o osobach cierpiących na niedobory.  Ma ona również za zadanie poprawić metabolizm i zapobiec niektórym chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca czy otyłość. Żywność funkcjonalna zawiera pewne składniki dodatkowe, których normalnie nie znajdziemy w danym produkcie. Przewyższa zatem jego naturalne walory. Tym terminem możemy określać jedynie żywność naturalną. Wszelkie kapsułki i drażetki nie są żywnością funkcjonalną. Do tej grupy produktów możemy natomiast zaliczyć wyroby, w których zwiększeniu uległa biodostępność niektórych składników.

Żywność funkcjonalna w praktyce

Definicja żywności funkcjonalnej może wydawać się niejasna i budzić spore wątpliwości. W związku z tym spieszymy z konkretnymi przykładami, które lepiej zobrazują ten typ produktów. Na rynku możemy znaleźć płatki kukurydziane oraz płatki kukurydziane wzbogacone witaminą D. Jak wiadomo, wielu Polaków cierpi na niedobór tej substancji, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.  Płatki kukurydziane z witaminą D mają pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. W sklepach możemy też znaleźć czekolady, z których lepiej przyswajają się polifenole pochodzące z kakao. Te związki są w nim naturalnie obecne. Producent czekolady nie dodaje ich więcej, lecz opracował formułę, dzięki której łatwiej się wchłaniają z przewodu pokarmowego. Polifenole to cenne związki chemiczne, zaliczamy je do antyoksydantów. W praktyce oznacza to, że zwalczają wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać komórki i przyspieszać starzenie się organizmu, w tym powstawanie zmarszczek.  Także napoje roślinne, po które sięga wiele osób z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko, nie zawierają wapnia. Jednak producenci zaczęli wzbogacać mleko migdałowe wapniem, dzięki czemu spożywając je, możemy zadbać o mocne kości.

Czym różni się żywność wygodna od funkcjonalnej?

Niektórzy gubią się w skomplikowanej nomenklaturze wyrobów spożywczych. Na rynku jest obecna też żywność wygodna. Jednak nie każdy produkt z tej kategorii jest równocześnie żywnością funkcjonalną. Tych terminów nie można stosować zamiennie, gdyż nie są ze sobą tożsame. Żywność wygodna jest łatwa w przygotowaniu, przez co znacznie ułatwia nam życie. Mogą to być mieszanki kaszy i warzyw, które ugotujemy w kilka minut. Aby taki wyrób mógł być określony mianem żywności funkcjonalnej, producent musiałby dodać do niego witaminę D, wapń lub żelazo. Mógłby też wzbogacić wyrób polifenolami. Pamiętajmy o tym, że żywność wygodna wcale nie musi być tak zdrowa, jak zakładamy. Mogą się w niej znaleźć tłuszcze trans, konserwanty, wzmacniacze smaku etc.

Czym różni się żywność wygodna od funkcjonalnej

Zdjęcie autorstwa NastyaSensei z Pexels

Rodzaje żywności funkcjonalnej

Żywność funkcjonalna niejedno ma imię. Na rynku spotkamy żywność medyczną, czyli dedykowaną pacjentom szpitali w formie dolewów dożylnych.  Z żywnością terapeutyczną mamy do czynienia np. w przypadku czekolady dla diabetyków, która zamiast cukru zawiera stewię lub słodzik. Żywność probiotyczna to np. kiełbasa wzbogacona o żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Tego typu wyroby przydadzą się w przypadku dysbiozy, czyli zachwiania równowagi mikrobiologicznej w obrębie jelit. Żywność fizjologiczna  to np. paluszki bez dodatku soli, po które mogą sięgać osoby z nadciśnieniem tętniczym.