czym jest alergia

Alergia to termin medyczny, który na dobre zagościł w naszym słowniku. Ale czy rzeczywiście potrafimy określić, czym jest alergia i jak skutecznie jej zapobiegać?

Czym jest alergia?

Alergia czyli inaczej uczulenie jest nadwrażliwością organizmu na działanie alergenów. Alergeny to antygeny, wywołujące reakcje alergiczne. Układ immunologiczny odbiera tego typu substancje jak ciała obce. Mechanizm alergii polega na wydzielaniu histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcje. W rezultacie, alergik kicha, ma katar, zmiany skórne czy duszności. To typowe objawy alergii, które mogą pojawić się zaraz po kontakcie z alergenem, po kilku godzinach lub nawet kilku dniach. Oznaki alergii obniżają komfort życia. Osoby uczulone są więc skazane na przyjmowanie leków na alergię czy zmiany swoich nawyków, dotyczących odżywiania, higieny i pielęgnacji skóry. Na rozwój alergii wpływa wiele czynników takich jak zanieczyszczenie środowiska, klimat, zbyt sterylne warunki życia, dym tytoniowy czy uwarunkowania genetyczne. Alergia jest dziś problemem społecznym, z którym walczą miliony lekarzy oraz ich pacjentów.

Jak skutecznie zapobiegać alergii?

Mamy duży wpływ na rozwój wszelkich chorób i dolegliwości, także alergii. Sami tworzymy warunki, idealne do rozwoju chorób alergicznych, choćby przez palenie papierosów czy pracę, którą wykonujemy. Zapobiec alergii możemy więc poprzez zmianę trybu życia. Im bardziej aktywni jesteśmy, tym nasz organizm lepiej pracuje, zwiększa się także skuteczność systemu immunologicznego. To właśnie układ odpornościowy jest odpowiedzialny za mechanizm alergii, więc wzmacniając go, działamy prewencyjnie. Korzystnym krokiem będzie także rzucenie palenia oraz ograniczenie przebywania w miejscach, gdzie są palone papierosy. Osoby uczulone na kurz a pracujące w bibliotekach czy księgarniach zawsze będą narzekały na objawy alergii. Zdecydowanie lepszą decyzją będzie praca w miejscach, gdzie ilość kurzu jest ograniczona. By zapobiec alergii warto dokładnie sprzątać swoje mieszkanie, regularnie prać wszelkie tekstylia i zniwelować ich ilość do minimum. Dywany czy zasłony to siedliska roztoczy kurzu domowego, więc lepiej z nich zrezygnować. W mieszkaniu czy miejscu pracy możemy zamontować specjalny filtr powietrza, który zmniejszy ilość pyłków i innych alergenów zewnątrzpochodnych. jak skutecznie zapobiegać alergiiAlergicy oraz osoby obawiające się rozwoju alergii powinny zrezygnować z trzymania w domu roślin doniczkowych, ponieważ jest to źródło nie tylko pyłków, ale kurzu i grzybów pleśniowych. W przypadku alergii pokarmowych, działania profilaktyczne powinny obejmować wybieranie zdrowych i ekologicznych produktów spożywczych.

Alergia to ważna sprawa. W naszym otoczeniu z pewnością nie brakuje alergików. Objawy uczuleń mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Chcą się od nich uchronić, musimy zadbać o otoczenie i swoje zdrowie. Dzięki temu nasz organizm będzie miał lepszą ochronę przed wszelkimi alergenami.

Katarzyna Antos