alergia
Women with allergies

Coraz więcej osób deklaruje bycie alergikami. Jednak objawy podobne do uczulenia mogą być związane z tzw. alergią rzekomą. Jak ją właściwie rozpoznać?

Alergia rzekoma to choroba, której objawy są podobne do alergii. Czasem trudno je odróżnić, czego efektem są niewłaściwe diagnozy.

Objawy alergii

Uczulenie zwykle kojarzy się z takimi popularnymi objawami jak wodnisty katar, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Reakcja alergiczna może dotyczyć również układu oddechowego. Duszności, obrzęk gardła czy krtani to niektóre z symptomów alergii. Alergeny mogą również wpływać na naszą skórę, powodując stany zapalne czy wysypki.

Alergia rzekoma

W ustaleniu szkodliwych dla nas alergenów pomagają alergiczne testy skórne. Pozwalają szybko sprawdzić czy jesteśmy uczuleni na daną substancję pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy pokarmowego. Wiele osób skarży się na to, że po wykonaniu testów i potwierdzeniu alergii żadne jej objawy nie występują. Nawet podczas przebywania na terenach gdzie stężenie pyłków jest bardzo wysokie.

Właściwa diagnoza

alergia

Objawy alergii mogą być chwilowe. Często przyczyną uczulenia jest po prostu źle dobrany kosmetyk czy proszek do prania. Zwykle znikają bardzo szybko. Wystarczy zmiana używanych produktów na inne. Jednorazowe uczulenie wcale nie oznacza, że jesteśmy alergikami. Alergia to choroba, z którą walczy się przez lata a nawet całe życie. Odpowiednia diagnoza pomoże w wykluczeniu rzekomej alergii. Jeśli objawy nie są długotrwałe i silne, a przebywając np. wśród domowych zwierząt nie zauważyliśmy żadnych niepokojących oznak, to sygnał, że być może mamy do czynienia z alergią rzekomą. Zanim więc zaczniemy leczenie czy odczulanie zgłośmy się do alergologa. Taki specjalista zleci nam odpowiednie badania, które pozwolą na dokładne rozpoznanie choroby.

Alergia rzekoma to przypadłość, którą łatwo pomylić z prawdziwym uczuleniem. Niewłaściwe bądź niekonieczne leczenie może tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego tak ważne są konsultacje lekarskie i uważna obserwacja wszelkich niepokojących objawów choroby.